Fryderyk Hölderlin (1770-1843) – i jego wiersze w duchu Wiary Przyrodzonej

Fryderyk Hölderlin (1770-1843) – i jego wiersze w duchu Wiary Przyrodzonej

Odkrycie Fryderyka Hölderlina jest wydarzeniem w historii literatury europejskiej XX wieku. Poeta urodzony 20 marca 1770 r., a zmarły 7 czerwca 1843 r., objawił własną wielkość dopiero w 110 lat po swoim świadomym tworzeniu i w 70 lat po swojej śmierci. Dzięki zabiegom Norberta von Hellingratha, zasłużonego badacza poezji Hölderlina, od 1914 r. począwszy zaczęło się ukazywać zbiorowe wydanie jego dzieł.
 

O Autorze – Wikipedia: Friedrich Hölderlin

 

Był człowiekiem bogobojnym, ale mimo egzaminu w stuttgarckim konsystorzu, nie objął nigdy posady pastora. Długie lata pracował jako guwerner, znosząc szykany i upokorzenia w domach mieszczańskich parweniuszy i zaściankowych arystokratów. W swojej duchowej i poetyckiej ewolucji poeta zagłębiał się w dzieła Kanta, którego nazywał Mojżeszem niemieckiej filozofii.

 

W przeciwieństwie do liryki przeżyć Goethego i Schillera, która osobiste doświadczenia ponad bieżącą chwilą w głąb wieczności przenosiła, oraz liryki kontemplacyjnej z drugiej strony, w której własne „ja” ustępuje miejsca refleksyjnej, alegorycznej, obrazowej poezji, wiersze Hölderlina mają charakter wizyjny i religijny. Jednakże ich autor wyzwala się spod wpływów weimarskiego romantyzmu; naznaczony jest piętnem wędrowca, który nie wytrzymuje w żadnym systemie idei i myślą bezustannie tropi ślady życia. Nieskończona natura i ożywczy duch antycznej Grecji staną się z czasem azylem poety.

 

|

 

więcej: https://pl.scribd.com/doc/13750436/Fryderyk-Holderlin-wiersze

Podziel się!

Jeden komentarz do “Fryderyk Hölderlin (1770-1843) – i jego wiersze w duchu Wiary Przyrodzonej

  1. W Jego poezji jest ukryty przekaz- gdzie szukać i jak można doświadczyć Bogów , ponadczasowe odwołanie się do natury w której „nie ma nic naturalnego” bowiem cała natura jest święta przesiąknięta esencją bogów którzy nie są poza nią tylko ją stanowią. Bogowie stanowią tło natury sami mogą dalej istnieć, ale to tło już bez nich samo nie może istnieć.Komunia z bogami jest możliwa ale : nie przez rozum , nie siłą … tylko przez miłość do nich (eros – przyciąganie ) .Gdy się ta więź stworzy bogowie „zaproszeni „na pewno odpowiedzą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować bez podpisywania i oczekiwania na moderację (od drugiego komentarza).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.