Sałatki z kwiatów (Archiwum 2009)

Sałatki z kwiatów (Archiwum 2009)

pomidoryTrzeba zadbać by w sałatce znalazło się jak najwięcej rożnych gatunków kolorowych pomidorów

 

Sałata z pomidorów

jak najwięcej różnych gatunków pomidorów, żółte, czerwone, tygrysie, różnej wielkości i różnych kształtów

2-3 kwiaty nasturcji,  kilka kwiatów stokrotek bez łodyg

5 łyżek tartego parmezanu

świeże liście bazylii lub tymianku (ostrożnie aby nie zagłuszyć innych smaków)

sos: 3 łyżki octu z czerwonego wina,

1 łyżka musztardy miodowej

9 łyżek oliwy extra vergine

sok z 1/2 cytryny

sól, pieprz, cukier

Składniki sosu dobrze wymieszać, można zmiksować mini mikserem do cappuccino. Rozłożyć arkusz pergaminu na blasze do pieczenia. Usypać kilka kupek parmezanu na pergaminie i rozpłaszczyć je wierzchem łyżki, powinny mieć średnicę ok.4 cm. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st C. Kiedy ser się rozpuści i zacznie lekko rumienić wyjąć z piekarnika i ostudzić.

Zagotować wodę w garnku , delikatnie naciąć skórkę pomidorów na czubku. Zanurzać pomidory we wrzątku, wyjąć, ostudzić i obrać ze skórki. Pokroić pomidory w plastry, bazylię pokroić w cienkie paseczki, wymieszać z sosem. Nakładać na talerz porcję sałatki pomidorowej, ozdabiać chrupkami z parmezanu.

nasturcje 741901189103945s1Kwiat nasturcji (uważać aby rośliny nie były nawożone bądź pryskane preparatami owadobójczymi – 3 tygodnie karencji)

Sałatka z kwiatami

Kolorowe kwiaty wyglądają tak atrakcyjnie i egzotycznie na talerzu, że nawet najprostsza, zielona sałata winegret zamienia się w efektowne danie.

główka sałaty masłowej

stokrotki

sos:

1 utarty ząbek czosnku

3 łyżki octu winnego

9 łyżek oliwy extra vergine

łyżeczka musztardy diżońskiej

sól, pieprz, cukier, sok z cytryny

Wymieszać z misce wszystkie składniki sosu za wyjątkiem oliwy. Wlewać oliwę stopniowo mieszając sos intensywnie. Powinna powstać spójna emulsja. Można zmiksowac sos mini mikserem do cappuccino lub przelać go do słoika i wymieszać energicznie potrząsając zakręconym słoikiem. Dosmakować sos wg własnego gustu.

Liście sałaty należy koniecznie dobrze osuszyć przed zmieszaniem z sosem, gdyż, pozostawiona woda może rozcieńczyć sos, co jest niepożądane. Umyte i osuszone liście sałaty porwać dłońmi i wymieszać z sosem w dużej misce. Stokrotkom obciąć łodygi. Sałatę ozdobić kwiatkami stokrotek lub innymi kwiatami z listy jadalnych kwiatów w ramce.

Viola_odorata_6

Sałatka z młodych buraków i malin

pęczek małych buraków z botwiną

2 garście drobnych liści różnych gatunków sałaty (roszponki, rukoli, sałaty rzymskiej lub lodowej)

50 g greckiej fety

garść malin

sos: 1 łyżka syropu malinowego, 2 łyżki czerwonego octu winnego, 1 łyżeczka musztardy, sok z cytryny, sól, pieprz, 9 łyżek oliwy

maliny_popup

Liście botwiny odciąć, umyć i osuszyć razem z liśćmi sałaty. Buraki ugotować w małej ilości posłodzonej i posolonej wody. Kiedy są miękkie, obrać ze skórki i pokroić wzdłuż na połówki lub ćwiartki. Wymieszać z misce wszystkie składniki sosu za wyjątkiem oliwy. Wlewać oliwę stopniowo mieszając sos intensywnie. Powinna powstać spójna emulsja. Można zmiksować sos mini mikserem do cappuccino lub przelać go do słoika, zakręcić i wymieszać energicznie potrząsając. Doprawić sos do smaku, powinien być słodkawy. Buraki wymieszać z sosem i odstawić. Sałatę wymieszać z sosem i ułożyć na indywidualnych talerzach, na wierzchu ułożyć zamarynowane buraczki. Posypać każdą porcję pokruszoną fetą i malinami.

cukinia 1Młoda cukinia

Z cukinii

4-6 kwiatów cukinii

2 małe zielone cukinie

2 małe żółte cukinie

100 g parmezanu w kawałku

sól, sok z 1 cytryny

sos: 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 2 utarte ząbki czosnku, sól, pieprz, sok z cytryny, oliwa extra vergine

Cukinie muszą być malutkie, jędrne i super świeże. Nie obrane pokroić w cienkie plastry wzdłuż, posolić i skropić sokiem z cytryny. Parmezan pokroić w płatki obieraczką do warzyw. Przygotować sos, wymieszać wszystkie składniki prócz oliwy, tę dolewać stopniowo i energicznie mieszać, by sos stał się spójny. Wymieszać cukinię z sosem i posypać płatkami parmezanu. Inną wersję tej sałatki można przygotować z miętą zamiast natki pietruszki.

cukinia KWAITYKwiaty cukinii są jadalne

Jadalne kwiaty

Nim użyjemy kwiatów do sałaty lub ozdobienia dania, upewnijmy się , że rosły z dala od miasta i autostrad, są pozbawione sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Nie wszystkie kwiaty nadają się do jedzenia, niektóre mają właściwości toksyczne. Smak kwiatów jest wyraźny, koresponduje z ich zapachem. Najlepiej sprawdzają się w umiarkowanych ilościach, dodane do ozdoby.

kwiaty ozdobne:

stokrotka, nagietek, rumianek, goździk ogrodowy, niecierpek, fiołek, aksamitek, nasturcja, bratek, róża, floks

kwiaty ziół:

szczypior, rozmaryn, anyż, kolendra, bazylia, koper, czosnek, tymianek, oregano, mniszek lekarski, lawenda, lubczyk, ogórecznik, szałwia, mięta

kwiaty z drzew i krzewów:

akacja, bez lilak, bez czarny, jabłoń, śliwka

kwiaty warzw:

cukinia, dynia, groszek zielony, fasolka szparagowa

bez-lilak_5797Bez lilak

O czym warto wiedzieć

(ze strony: http://ogrody.gazetadom.pl/ogrody/)

Wiele roślin jest niejadalnych, niektórymi zaś można się silnie zatruć. Do tych ostatnich należą m.in. bielunie (datury), konwalie, wiciokrzew, wawrzynki, zimowit, barwinek, tojad, złotokap, naparstnica.

Bez obawy możesz stosować w kuchni kwiaty popularnych ziół przyprawowych, np. tymianku, bazylii, mięty. Jadalne są także fiołki, dzwonki, polne stokrotki, nasturcje. Smaczne są płatki nagietków, róży, cykorii, ogrodowych stokrotek i słonecznika. Środkowe części ich kwiatów, gdzie jest dużo pyłku, lepiej usuwać, ponieważ mogą wywoływać uczulenia u osób wrażliwych.

Używaj tylko kwiatów rosnących w miejscach, gdzie nie dociera uliczny kurz i spaliny.

Rośliny nie powinny być wcześniej opryskiwane środkami chemicznymi. Dlatego te kupowane w kwiaciarni nie nadają się do spożycia przed dodaniem do potraw.

Sprawdź, czy odpowiada ci smak danej rośliny i do jakich potraw pasuje. Kwiaty ziół smakują podobnie jak ich liście, a np. dzwonki, róże i goździki są słodkawe (trzeba jednak obciąć gorzkie białe nasady).

Usuń drobne owady, po czym starannie opłucz kwiaty zimną wodą i lekko je osusz.

Początkowo jedz kwiaty w małych ilościach, by organizm mógł się przyzwyczaić do nowego pokarmu.

nagietekNagietki

Sałata z kwiatami

Składniki: główki i płatki kwiatów, sałata, sos winegret.

Liście sałaty posyp garścią kolorowych kwiatów, polej sosem winegret. Można też dodać drobno pokrojony ser, wędlinę czy ugotowane na twardo jaja.

dziki_bez_czarnyKwiat czarnego bzu

Przetwory z czarnego bzu

Napój: 2-3 baldachy bzu, ćwiartka cytryny, 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, litr wody.

Do garnka włóż kwiatostany bzu, pokrojoną cytrynę bez pestek i kwasek cytrynowy, zalej przegotowaną wodą, przykryj ściereczką. Po 2-3 dniach przecedź płyn przez czystą gazę i posłódź. Taki napój jest popularny w Czechach, Anglii i Szwecji – można go nawet kupić w sklepach.

Syrop: 20 baldachów bzu, 3 cytryny, 2,5 kg cukru, 50 g kwasku cytrynowego, 2 litry wody.

Przygotuj napój (patrz wyżej). Kwiatostany lekko przygnieć, aby były zanurzone. Dodaj cukier i podgrzewaj, mieszając, do wrzenia. Przelej do ciemnych butelek i przechowuj w chłodnym miejscu. Taki syrop świetnie rozgrzewa, można go też pić rozcieńczony, z lodem i cytryną.
robinia_akacjowaKwiaty robinii akacjowej

Kwiaty w cieście

Przygotuj mąkę, mleko, jaja oraz kilka świeżo rozkwitłych kwiatostanów bzu czarnego (1) lub robinii akacjowej (zwanej popularnie akacją).

Zrób średnio gęste ciasto naleśnikowe. Zanurz w cieście kwiatostany (2) i kładź na posmarowanej tłuszczem, dobrze rozgrzanej patelni.

Gdy ciasto się zetnie, obetnij grube łodyżki (3) i przewróć placek na drugą stronę (można również usunąć łodyżki dopiero na talerzu).

Smaczne są również kwiatostany maczane w gęstszym cieście, które smaży się w tzw. głębokim tłuszczu podobnie jak pączki.

róża stulistna 121Róża stulistna

Przetwory z płatków róży

Na przetwory nadają się płatki róży pomarszczonej (Rosa rugosa), dzikiej (R. canina), stulistnej (R. centifolia) i girlandowej (R. majalis). Trzeba z nich usunąć białe nasady.

Przecier: 1,2 kg cukru na 1 kg płatków, cytryna.

Płatki utrzyj z cukrem na jednolitą masę, dodając nieco soku z cytryny. Włóż przecier do słoika, mocno ubijając. Zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu. Doskonale smakuje z naleśnikami lub ciastem biszkoptowym.

Konfitura: 1 kg płatków róży, 1,5-2 kg cukru, 1/2 l wody.

Oczyszczone płatki zalej gorącą wodą, szybko osącz. Przemyj zimną wodą, osącz i skrop sokiem z jednej cytryny. Z wody po sparzonych płatkach i cukru przygotuj syrop, wrzuć płatki i mieszaj, by się rozdzieliły. Podgrzewaj na małym ogniu, aż staną się szkliste, a kropla roztworu na talerzyku będzie szybko zastygać. Wówczas wlej konfiturę do słoików. Jest wspaniałym dodatkiem do pączków, tortów i serników.

floksyFloksy także nadają się do jedzenia

Kwiatowe galaretki

Składniki: kilka bratków i róż, galaretka owocowa lub żelatyna i sok owocowy (8 łyżeczek na litr soku).

Kwiaty włóż do małych miseczek (dnem kwiatowym do góry) i zalej stygnącą gotową galaretką owocową lub przygotowaną z soku owocowego i żelatyny. Gdy się całkiem zestali, na chwilę wstaw miseczkę do gorącej wody, przykryj talerzykiem, odwróć do góry dnem i wyjmij galaretkę.

pomidory różne 12551_bRóżne rodzaje pomidorów sałatkowych

Podziel się!