Słynne rosyjskie (polskie) brzozy pod Smoleńskiem – Y-Z Artgallery paint by Yellena 2011
Jessa, Jasień, Owsień, Tausień, Usień, Usinsz – Bóg Jesieni, Jasny, Pan Jaśni, Jasień, Jaśn. Ma jeszcze kilkanaście zanotowanych postaci imienia – Yassa, Yasza, Yesse, Jasion, Jastrybog/Jastrubonko, Jastar i inne.
Jest to bóg niebiański, bóg bardzo wysoki, bo Kiru Jesiennego i Zachodniej Strony. Bóstwo dwugłowe, dwupłciowe.
Foto by assadbabil
Obrzędy bogów Kiru zachowały się w tradycji ludowej w całej Słowiańszczyźnie, ale nie w odniesieniu do Jesieni-Jasiona. Można je podziwiać w związku z równonocą wiosenną – jako obchody Jaryły-Jarowita (króla i królowej Wiosny),czy w związku z Przesileniem Letnim jako obchody Gaika/Gaji lub Maika/Maji albo Ruji/Rujewita, także występują w ludowych orszakach jako Latko, Pan i Pani Lata i różne postacie noszące wiele imion w zależności od regionu i tradycji.
foto by myza liones
W związku z Przesileniem Zimowym ocalały orszaki Kostromy/Kostruba albo Kostrubonka/Kostry, albo Kolady/Kulędy (dwugłowa, dwupłciowa postać-kukła inna z przodu – żeńska, inna z tyłu – męska).
Vladimir Yanaki Autumn 2001
Obrzęd Jaszy-Jesienia-Jastry chrześcijaństwo skutecznie przykryło dożynkami. Uważny obserwator połączy jednak jego postać z postacią Pana Owsianego, dożynkowego Snopa i Oziminy, Pani Zbóż, które siane są jesienią i jesienią wschodzą.
foto by nickdan
Przetrwał jako bóg koni i innej trzody wśród Istów. Jak każdy Kir, jest bowiem odpowiedzialny za urodzaj nie tylko na polach ale i w oborach i stajniach i zagrodach. Jego święto przypada między 2-0 a 26 września.
Kreml Nowogrodzki foto by hadddock
Jessa to oczywiście nie tylko i nie przede wszystkim pora roku, to pora dnia i kierunek świata – Zachód, to także Starość Dojrzała i wszystko co się wiąże z przygotowaniem do Zimy Życia.
Nowogród foto by hadddock
A teraz już tylko obrazy Jesieni zapowiadanej od dawna – głównie z Azji-Mazji – czyli paradoksalnie, w tej części 4 – ze wschodu a nie z zachodu Królestwa SIS.
Jesień 1889 na wsi – Isaac Levitan
i jeszcze raz w malarstwie
moscow-kolomenskoye-autumn
Maria-Wiszniak „The grief of a shining-autumn” -1995
Syberia- Siewierz
Ob Syberia – By flatworldsedge H Matthew Howarth
Jesień syberyjska foto by Aleksander Kamakajew.deviantart.com
Foto by Janusz M.
Dodatek Nadzwyczajny – Drzewa Kirów
[CB słowiano-ario-sanskryckie: Cyr – Kirył, Cyryl; Kir – Bóg Kiru, którego symbolizuje dwójdrzewo Dąb/Świerk. Drzewa Kirów są podwójne, gdyż i oni są dwupłciowi i podwójni, żeńsko-męscy.
Dąb/Świerk – Drzewo Zimowe (które nosi liście całą zimę/ lub nosi igły zimotrwałe) – Drzewo Ostary/Osta, inaczej Kostromy/Kostruba lub Kolady/Koledara.
Pozostałe Drzewa Bogów Kiru to:
Drzewo Wiosenne – Jaruny/Jaryły
– Brzoza/Wierzba (Wierszba);
Drzewo Lata – Ruji/Runy, inaczej Gaji/Gaika
– Lipa/Wiśnia (Wisznia, Wyspowisz);
Drzewo Jesieni – Jasnej/Jeszy, inaczej Jastry/Jastruba lub Usyni-Osieni/Owsa-Owsienia
– Jesion/Jawor.]