Borys Niemcow
ostatnia aktualizacja 13.03.2015 – na dole strony – Putin znika z Kremla za sprawą spisku generałów?!
28. 02 2015 – g. 8. 00
V kolumna Moskwy w Polsce rozwija coraz bezczelniej swoją propagandę i nawołuje już wprost do prorosyjskiej zadymy na ulicach miast. Po morderstwie ze środy na czwartek (25/26 lutego 2015) dokonanym przy pomocy kałasznikowa na rodzimowiercy i działaczu narodowo-pogańskim Światosławie Swirelu, który był zdecydowanym krytykiem Putina i awanturnictwa międzynarodowego Kremla, w piątek (27. 02 2015) zastrzelono w czasie spaceru opodal carskiej siedziby największego bankstera świata Władimira Putina, Borysa Niemcowa, działacza innego nurtu Ruchu Narodowego, który był otwartym przeciwnikiem aneksji Krymu, a także tym człowiekiem który ujawnił prawdziwy majątek byłego pułkownika KGB kreowanego przez Cerkiew Prawosławną na nowego Chrystusa, Zbawiciela Świata od amerykańskiej zarazy.
Suma zagrabiona ze skarbu państwa Rosji lokuje Putina na dzień dzisiejszy w trójce Największych Banksterów Świata. Cały ten majątek zdobył on oczywiście w niecałe 20 lat rządzenia Rosją. Wygląda na to, że mamy do czynienia z największym złodziejem wszechczasów. Jak na przywódcę światowej rewolucji, która wyzwoli nas wszystkich z banksterskiego uzależnienia i Systemu Niewolnictwa, dosyć dziwny ma ten człowiek rodowód i jeszcze dziwniejszy życiorys.
Czyżby te zaplanowane w Moskwie morderstwa dodały skrzydeł polskim Rusoholikom, którzy od fazy pohukiwań i groźnych pomruków na swoich portalach przeszli do fazy jawnego nawoływania do rebelii w Europie? Dziwnie coś ta rebelia zbiega się z serią zabójstw dokonanych przez bojówki na ulicach stolicy Rosji, Moskiewską ofensywą na Mariupol, zapowiedzianym dozbrojeniem Ukrainy i nowymi sankcjami Zachodu przeciw Kremlowi oraz zamachami Islamistów w Zachodniej Europie. Przypadek? Jak ze mnie Leśny Dziadek! Na szczęście nasza polska V Kolumna Moskiewska jest na tyle oderwana od rzeczywistości, że sama zapędza się nimi w kozi róg demonstrując wszem i wobec swoją ślepotę polityczną i brak rozeznania. Jej wezwania do wewnętrznej rewolucji w celu poparcia słusznej linii Towarzysza Putina nie mają żadnych szans na realizację, są za to dowodem bezpośrednim tejże ślepoty politycznej i kompletnego braku czucia nastrojów społecznych w Polsce. To naprawdę żałosna degrengolada, która momentami – przepraszam za ten dosadny zwrot, ale inaczej się nie da – robi wrażenie „naćpanego bełkotu” grupy emerytowanych UBeków.
Wszystkim ufnym w mądrość, prawość i siłę Putina, wszystkim którzy liczą na jego rychłe zwycięstwo i „wyzwolenie” swoich uciemiężonych amerykańskim buciorem krajów, gratuluję stanu jasności pomrocznej umysłu! Dalej, naprzód, ruszajcie bryłę Świata pogrobowcy Bolszewików!
28. 02 . 2015 – g. 21. 36
Oczywiście pop-propagandowe media w Polsce, ale zapewne i na świecie nie łączą wcale zabójstwa Swirela z środy na czwartek (26 020) z zabójstwem w piątek (27.02) tak wielkiej gwiazdy opozycji jak Niemcow. Tymczasem zarówno jedno jak i drugie jest symbolicznym uderzeniem w krytyków Wojny na Ukrainie, w środowisko Narodowe oraz w dwa mocne opozycyjne filary tegoż środowiska Narodowego w Rosji – w krąg pogański i liberalny.
„Borysa Niemcowa zabił Putin. Jak Hitler, dał zielone światło do egzekucji swoich wrogów”
Po zamordowaniu opozycjonisty Borysa Niemcowa do sprawy odniósł się Jurij Felsztyński, jeden z najbardziej znanych krytyków Władimira Putina. Według niego, za zabójstwem Niemcowa stoi osobiście prezydent Rosji. Poniżej publikujemy w całości komentarz Felsztyńskiego.
Borysa Niemcowa zabił Putin. O tym Putin powiedział nam sam, wkrótce po zabójstwie. Putin poinformował, że było to zabójstwo „na zlecenie o charakterze prowokacyjnym”. „Zlecenia” w Rosji już dawno daje jeden człowiek – prezydent. Reszta te „zlecenia” posłusznie wykonuje.
Zabójstwo może mieć „charakter prowokacyjny”, jeżeli Twoi wrogowie organizują prowokacje przeciwko Tobie. Głównym wrogiem Putina jest dziś Ukraina. Właśnie ją będą oskarżali o „prowokacje” Putin i jego współpracownicy. Poprzez to, że w momencie zabójstwa z Borysem Niemcowym była ukraińska dziewczyna, nam umiejętnie podsuną wątek udziału w tym Kijowa i zapewne pokażą „Ukraińców”, najprawdopodobniej martwych, z ukraińskimi paszportami w kieszeniach, i ogłoszą ich mordercami-prowokatorami.
Lecz w międzyczasie śledczy FSB przeprowadzą przeszukania oraz konfiskaty w mieszkaniu ofiary, skonfiskują dokumenty i komputery. Otrzymawszy pełny obraz działalności opozycyjnej Borysa Niemcowa i jego kontaktów, zaczną zapraszać na przesłuchania w ramach śledztwa ws. zabójstwa przyjaciół oraz współpracowników-opozycjonistów Borysa Niemcowa. Będą z nich szydzić i robić z nich podejrzanych. Następnie ci sami śledczy FSB, poprzez swoich agentów, wrzucą do mediów kilka fałszywych kolorowych wersji morderstwa, które będą powielać rosyjskie tabloidy, tak, jakby to miało jakiś związek z rzeczywistością… I to wszystko będzie robione, jak już nam powiedziano, „pod osobistą kontrolą Putina”. Akurat w to wierzymy.
Czy Hitler odpowiadał za zabójstwo Żydów w Niemczech, które popełniano w tym kraju po jego dojściu do władzy? Niewątpliwie, bowiem swoimi wypowiedziami i prawem pchnął Niemców do zabójstwa swoich współobywateli, pozostawiając następnie te zbrodnie bezkarnymi. Podobnie jest z Putinem, który w 2006 roku godząc się na przyjęcie w prezencie na swoje urodziny głowy dziennikarki Anny Politkowskiej, dał zielone światło do egzekucji swoich wrogów.
Przeczytałem w jednym z artykułów, że po zabójstwie Borysa Niemcowa Rosja obudziła się w innej epoce. Tak nie jest. Mieliśmy już wiele nowych epok. Po prostu nie chcieliśmy tego widzieć. Po wysadzeniu domów w Rosji w 1999 roku, po rozpoczęciu drugiej wojny czeczeńskiej, po zabójstwach Jurija Szczekoczichina, zastępcy redaktora naczelnego „Nowej Gazety”, Anny Politkowskiej, dziennikarki „Nowej Gazety”, Aleksandra Litwinienki, byłego oficera FSB, którego otruto w Londynie… my też budziliśmy się w innej epoce. Następnie była inwazja na Gruzję, później Krym, teraz na wschodnią Ukrainę… Strącony malezyjski samolot… Można długo wymieniać (przepraszam, jeżeli o kimś zapomniałem). Za każdym razem były inne epoki, do których wchodziła Rosja. I za każdym razem w magiczny sposób wsparcie dla Putina rosło.
Radzę Analitycznemu Centrum Jurija Lewady przeprowadzić nowy sondaż opinii publicznej. Jestem pewien, że po zabójstwie Borysa Niemcowa poparcie Putina wśród Rosjan wzrosło o jeszcze jeden procent. Do stu procent wsparcia ze strony społeczeństwa Putinowi pozostało jeszcze trzynaście punktów, trzynaście nowych epok, w które on szybko pogrąża cały świat, w tym również Rosję. Jesteśmy na ostatniej prostej. Włączajcie stoper.
Jurij Felsztyński, 28 lutego 2015 r., Boston
Borys Niemcow nie żyje. Polityka opozycji zastrzelono, gdy spacerował z kobietą niedaleko Kremla.
Nie żyje Borys Niemcow, rosyjski opozycjonista. Jak podaje portal NTV.ru, powołując się na agencję Interfax, w nocy z piątku na sobotę zastrzelono go w centrum Moskwy. Według BBC napastnik oddał cztery strzały, rosyjskie media mówią o siedmiu. BBC precyzuje, że Niemcowa postrzelono w plecy, kiedy niedaleko Kremla spacerował z kobietą. Strzały oddano z przejeżdżającego, białego samochodu, którego marka, według telewizji Belast, to Ford Mondeo albo Ford Focus.
„Był mostem pomiędzy Ukrainą a Rosją”
Niemcow w wyniku obrażeń zmarł na miejscu. Jak podaje rosyjski portal Ruposters.ru, kobieta, która towarzyszyła opozycjoniście, jest właśnie przesłuchiwana. „Novosti” podają, że ma 23 lata i urodziła się w Kijowie. Na miejscu pracuje zespół śledczych.
„Szok. Trudno w to uwierzyć. Pamiętam jego uśmiech i jego śmiałe pomysły. Był jednym z nielicznych, którego można było nazwać przyjacielem. Był mostem pomiędzy Rosją a Ukrainą. Nie mam wątpliwości, że zabójca zostanie ukarany. Prędzej czy później” – napisał na swoim facebookowym profilu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
„Młody wilk Jelcyna”
Niemcow miał 55 lat, piastował funkcję wicepremiera w czasie urzędowania Borysa Jelcyna. Był uważany za reformatora ekonomii, pełnił funkcję gubernatora obwodu nowogrodzkiego. Wypadł z łask, kiedy po Jelcynie urząd prezydenta Rosji przejął Władimir Putin. Zwany kiedyś „młodym wilkiem Jelcyna” polityk nie cieszył się jego sympatią. Putin publicznie powiedział kiedyś nawet, że Niemcow „powinien przestać się pałętać po scenie politycznej”.
Rok temu Niemcow został skazany na tydzień aresztu za stawianie oporu policji. Wraz z Aleksiejem Nawalnym został zatrzymany przez siły specjalne policji OMON. Chcieli zorganizować akcję solidarności z ośmiorgiem swoich kolegów, skazanych w tym dniu przez moskiewski sąd na kary od 2,5 do 4 lat łagru za udział w „masowych rozruchach” na stołecznym placu Bołotnym w maju 2012 r., w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina.
„Boję się, że Putin mnie zabije”
Niemcow udzielił na początku miesiąca wywiadu gazecie „Sobiesiedik”. Mówił w nim, że jego matka boi się o jego życie. – Kiedy do niej dzwonię, narzeka: „Kiedy przestaniesz krytykować Putina? On cię zabije”. I mówi to absolutnie poważnie – opowiadał. – Wierzę, że Putin rozpętał wojnę na Ukrainie. Nie mógłbym go bardziej nie lubić.
Prezydent Władimir Putin oświadczył, że zastrzelenie Niemcowa „wygląda na zabójstwo na zlecenie” i „mogło być prowokacją”. Putin przekazał kondolencje rodzinie Niemcowa.
Oświadczenie wydał też Biały Dom, a Barack Obama potępił zabójstwo Niemcowa. Amerykański rząd nawołuje też Kreml do przeprowadzenia szybkiego, bezstronnego i przejrzystego śledztwa.
„Będziecie o nim pisać w podręcznikach!”
Na niedzielę rosyjska opozycja zaplanowała w Moskwie pierwszą w tym roku dużą demonstrację przeciwko polityce Putina. Agencja Interfax podała, powołując się na śledczych, że zabójstwo Niemcowa mogło być prowokacją przed manifestacją przeciwników Kremla.
W miejscu zabójstwa opozycjonisty zbierają się ludzie, w większości to dziennikarze. Jeden z zebranych krzyczy: – Zabiliście jednego z najlepszych ludzi w Rosji! Jeszcze będziecie o nim pisać w podręcznikach! Są też mieszkańcy Moskwy i znajomi Niemcowa, którzy przyszli złożyć kwiaty i znicze w miejscu jego zabójstwa. – Zróbmy tak, że by w Rosji dało się żyć. Nie może być tak, że człowiek wychodzi na spacer i ginie. Musimy pokazać władzy, że się nie boimy. Wyjdźmy wszyscy, protestujmy przeciwko Putinowi – dodaje kolejny. – Jesteście dziennikarzami. Spróbujcie nieść ludziom prawdę – zwraca się do przedstawicieli mediów. – Nie usługujcie władzy.
Boris Niemcow (ros. Борис Ефимович Немцов, ur. 9 października 1959 w Soczi, zm. 27 lutego 2015 w Moskwie[1]) – rosyjski polityk. Działacz demokratyczny[2].
Na przełomie 1997/1998 był wicepremierem rządu. Był liderem partii Sojusz Sił Prawicowych oraz współzałożycielem Republikańskiej Partii Rosji – Partii Narodowej Wolności[1]. W 2008 r. kandydował na urząd prezydenta[1].
Był zwolennikiem liberalnych reform gospodarczych oraz przeciwnikiem aneksji Krymu przez Rosję[2].
27 lutego 2015 został zastrzelony w Moskwie przez nieznanych sprawców[1].
- Oficjalna strona
- Boris Niemcow – sylwetka na stronie www.viperson.ru (ros.)
Немцов Борис Ефимович
Родился 9 октября 1959 г. в г. Сочи Краснодарского края. 27 февраля 2015 г. около 23:00 был убит в центре Москве. Председатель совета директоров концерна „Нефтяной” (г. Москва) с февраля 2004 г., советник президента и член совета директоров корпорации „Ростик групп” (сеть ресторанов, г. Москва) с марта 2004 г.; советник Президента Украины Виктора Ющенко с февраля 2005 г.; окончил радиофизический факультет Горьковского государственного университета в 1981 г., кандидат физико-математических наук; 1981-1990 – научный сотрудник Горьковского научно-исследовательского института радиофизики; в 1990 г. был избран народным депутатом РСФСР, членом Верховного Совета РФ; в сентябре 1991 г. был назначен представителем Президента России в Нижегородской области, в декабре 1991 г. – главой администрации области (губернатором); в декабре 1993 г. был избран в Совет Федерации Федерального Собрания РФ первого созыва, был членом Комитета СФ по бюджету, финансовому, валютному и кредитному регулированию, денежной эмиссии, налоговой политике и таможенному регулированию; в 1995 г. победил на выборах губернатора Нижегородской области, по должности вошел в Совет Федерации РФ второго созыва; 17 марта 1997 г. был назначен первым вице-премьером Правительства РФ; с марта по декабрь 1997 г. одновременно являлся министром топлива и энергетики РФ; был заместителем председателя Комиссии Правительства РФ по оперативным вопросам; в марте 1998 г. указом Президента РФ был выведен в отставку вместе со всем составом правительства В.Черномырдина; с апреля 1998 г. занял пост вице-премьера в правительстве С.Кириенко; в августе 1998 г. после отставки кабинета Кириенко, членам которого было поручено исполение обязанностей до утверждения нового правительства, подал персональное заявление об отставке, которое было удовлетворено Президентом Б.Ельциным; с сентября 1998 г. на общественных началах являлся заместителем главы Совета по местному самоуправлению при Президенте РФ; в 1999 г. стал председателем общественно-политического движения „Россия молодая”, одним из руководителей коалиции „Правое дело”, затем одним из лидеров „Союза Правых Сил” (СПС); 19 декабря 1999 г. был избран депутатом Государственной Думы Федерального Собрания РФ третьего созыва по Автозаводскому одномандатному избирательному округу N 117 (Нижегородская область), выдвигался избирательным блоком „Союз Правых Сил” (СПС), в январе-мае 2000 г. был заместителем председателя Государственной Думы РФ третьего созыва, с мая 2000 г. – руководителем фракции СПС, являлся членом Комитета ГД по законодательству; на Учредительном съезде партии „Союз Правых Сил” (26-27 мая 2001 г.) был избран председателем политического совета этой партии, объединившей участников движения СПС и большинство членов самороспустившихся накануне съезда „Демократической России” и „Демократического выбора России”; в дальнейшем стал сопредседателем партии „Союз правых сил”, в январе 2004 г. сложил с себя полномочия сопредседателя партии, оставшись ее рядовым членом; в январе 2004 г. стал одним из основателей организации „Комитет – 2008: свобода выбора” (по словам Немцова: „одной из ключевых задач Комитета станет избрание гражданского президента, а не наследника, которого укажет Путин); награжден орденом „За заслуги перед Отечеством” II степени; владеет английским языком; женат, имеет дочь.
Во время выборов первого Президента России в 1991 г. был доверенным лицом Б.Ельцина по Нижегородской области. В августе 1991 г., находясь в Москве, участвовал в защите Белого дома во время попытки ГКЧП совершить государственный переворот.
Будучи губернатором Нижегородской области, пригласил Н.Явлинского для разработки программы реформ в регионе. Рекомендации Явлинского и его „команды” по конкретным вопросам хозяйствования в области становились основой решений губернатора и администрации.
В 1992 г. неоднократно выступал с критикой правительства Е.Гайдара. Состав российского правительства при Гайдаре считал некомпетентным, а проводимые правительством реформы оценивал как „вялотекущую шизофрению”.
В 1992-1994 годах деятельность Немцова подвергалась резкой критике со стороны Нижегородской региональной организации Движения „Демократическая Россия”.
В сентябре 1993 г. после указа Ельцина о роспуске парламента Немцов занял пропрезидентскую позицию, но сам указ оценил как неконституционный. Считал, что в Конституцию необходимо внести поправки, ограничивающие полномочия президента. Пытался советовать Б.Ельцину стать инициатором таких поправок к Конституции.
В 1996 г. организовал сбор 1 миллиона подписей за прекращение войны в Чечне и передал их Президенту Ельцину.
За свою реформаторскую деятельность нередко именовался в прессе человеком, „строящим капитализм в отдельно взятом регионе”. Подвергался критике в печати за характер взаимоотношений с руководителями ведущих коммерческих структур, в основе которых лежал, как отмечал журнал „Свободная мысль” (Nо 11, 1994 г.) „принцип личного фаворитизма”. „Эти люди, указывал журнал, выполняют функции неформальных советников губернатора и составляют своего рода „кухонный” кабинет”.
Стал самым молодым вице-премьером в обновленном весной 1997 г. Правительстве РФ. Отвечал за проведение антимонопольной и социальной политики, а также реформы в жилищно-коммунальной сфере. Первыми шагами Б.Немцова на посту вице-премьера РФ стали решения о замене у руководящих работников государственного аппарата персональных автомобилей иностранного производства на отечественные „Волги”, а также попытка оказать давление на естественные топливно-энергетические монополии РАО „Газпром” и РАО „ЕЭС России”.
Международная организация „Мировой экономический форум” включила Б.Немцова в список „200 мировых лидеров будущего столетия”.
После отставки в августе 1998 г. Б.Немцов объявил главным виновником финансово-экономического кризиса прежний кабинет В.Черномырдина, а отставку правительства С.Кириенко объяснил интригами „олигархов”, которым пребывание у власти „нижегородской команды” якобы грозило большими бедами. По мнению же В.Черномырдина, высказанному еще в марте 1998 г., Б.Немцов „неопытный, не слишком компетентный политик”. „Олигарх” Б.Березовский отозвался о нем как о человеке, находящемся „в стадии затянувшегося созревания” и еще „не определившегося с социальной ориентацией”.
После отставки Немцова с поста вице-премьера под него в возглавляемом лично Президентом Ельциным Совете по местному самоуправлению был образована новая „общественная” должность заместителя. Практически одновременно с утверждением в этой должности Б.Немцов объявил о создании им собственной структуры – „Национального центра региональной политики”, в котором он предполагает объединить усилия ведущих экономистов и политологов в работе по анализу экономической и социальной ситуации в регионах и содействии привлечению инвестиций в реальный сектор экономики.
В октябре 1998 г. Б.Немцов заявил о намерении создать новый избирательный парламентский блок „Россия молодая” (заявление по сети Интернет) и предложил потенциальным сторонникам этой идеи участвовать в подготовке тезисов платформы блока. „Это необходимо, чтобы „избежать ошибок и найти новый импульс для развития стабильной, экономически сильной и свободной России”, – заявил Б.Немцов. В 1999 г. Немцов возглавил движение „Россия молодая”, вошедшее в коалицию „Правое дело”. На первом съезде этой коалиции 1 июня 1999 г. был избран одним из ее лидеров, наряду с И.Хакамадой и Б.Федоровым. 20 мая 2000 г. был избран одним из пяти сопредседателей Координационного совета общероссийской политической организации „Союз правых сил” на ее учредительном съезде. 28 апреля 2001 г. на 4-м съезде движения „Россия молодая” было принято решение о самороспуске этой организации в преддверии учредительного съезда партии „Союз правых сил”, одним из основателей которой является „Россия молодая”.
Борис Немцов был одним из немногих российским политиков, который в ходе избирательной кампании на Украине поддержал кандидатуру Виктора Ющенко – наперекор „генеральной линии” Кремля. После победы Виктора Ющенко на президентских выборах, Немцов был назначен советником Президента Украины. 15 февраля 2005 г. в интервью агентству „Интерфакс” Немцов заявил, что „в указе о назначении четко обозначены поставленные передо мной задачи: я должен привлекать российские инвестиции в украинскую экономику и таким образом обеспечивать улучшение инвестиционного климата на Украине в целом”.
„Исповедь бунтаря” от Бориса Немцова побьет рекорды продаж.
Убийство Бориса Немцова стало для страны настоящим шоком. Несколько пуль, выпущенных в спину, навсегда изменили картину политической арены. Еще в далеком 1997 году Борис Немцов написал книгу „Исповедь бунтаря”, которая в связи с произошедшим печальным событием, безусловно, побьет рекорды продаж. Пока что у вас еще есть шанс купить букинистическое издание книги Бориса Немцова „Исповедь бунтаря” в твердом переплете или мягкой обложке. Но для начала давайте вспомним о том, кем был Борис Немцов.
Многие помнят его еще молодым политиком, возглавлявшим администрацию Нижегородской области с 1991 по 1997 год, а в 1993 году избранным в Совет Федерации. Затем Борис Ефимович занимал должность министра топлива и энергетики, стал первым заместителем председателя правительства. С приходом к власти Владимира Путина Немцов постепенно стал уходить в оппозицию, то и дело возглавляя различные либерально-демократические движения – „Россия Молодая”, „Союз правых сил”, „РПР-ПАРНАС”.
Борис Ефимович успел себя проявить и в качестве успешного бизнесмена и управляющего. Он два года занимал должность председателя совета директоров российского концерна „Нефтяной”. Для многих не секрет, что Борис Немцов хорошо разбирался в торговле на фондовых рынках и вкладывал средства преимущественно в акции российских компаний. Его дочь – Жанна Немцова – пошла по стопам отца, став трейдером и ведущей на российском бизнес-канале „РБК”.
По образованию Борис Немцов был радиофизиком, он окончил университет имени Н.И. Лобачевского, а в последствии получил степень кандидата физико-математических наук. Борис Ефимович стал автором более 60 научных работ и нескольких собственных изобретений. Но все же российским читателям больше запомнились его политические и автобиографические труды – книги „Провинциал”, „Провинциал в Москве” и „Исповедь бунтаря”. Последнюю из них все еще можно купить в интернет-магазинах, например, букинистическое издание „Исповедь бунтаря”.
Для тех, кто решит пойти по стопам известного российского политика и писателя, всегда есть возможность начать свою карьеру в качестве автора. К примеру, зарабатывать написанием текстов можно на популярных биржах копирайтинга.
Putin BOGATY jak CAR
Pałace, flota odrzutowców, luksusowe limuzyny, jachty i kolekcja najdroższych zegarków. Prezydent Rosji Władimir Putin (60 l.) opływa w luksusy niczym car. Rosyjska opozycja ujawniła raport, w którym podlicza niebotyczny majątek Putina.
4 03 2015 – aktualizacja
Iłłarionow: świadek zabójstwa Niemcowa znikł jak świadek zbrodni w Smoleńsku
Dziś dowiedzieliśmy się że „świadek” zabójstwa Borysa Niemcowa, Siergiej B. zwalnia się (zwolnił się) ze swojej pracy. Ten styl działania przypomina zwolnienie kilka dni po katastrofie smoleńskiej kluczowego świadka tego przestępstwa – pułkownika Nikołaja Krasnokutskiego – stwierdził w najnowszym wpisie na blogu były doradca Władimira Putina – Andriej Iłłarionow.
„Co najmniej od samego momentu zabójstwa Borisa Niemcowa [w ubiegły piątek w centrum Moskwy – przyp. red.] rosyjskie władze podejmują nadzwyczajne wysiłki, aby nie dopuścić do obiektywnego śledztwa ws. tego przestępstwa – pisze dziś ekonomista i członek Cato Institute w Waszyngtonie. – Biorąc pod uwagę poczynione przez nich wysiłki, mało prawdopodobne, aby bezpośredni wykonawcy zabójstwa zostali znalezieni. Przynajmniej w najbliższym czasie. Jednak właśnie te wyjątkowe wysiłki władz, mające na celu ukryć przestępstwo i przekierować uwagę społeczeństwa w złym kierunku, dają nam wyczerpującą informację o zleceniodawcy tego ataku terrorystycznego” – zaznacza Iłłarionow.
„Obecnie zgodnie z oficjalnymi danymi, świadkami zabójstwa Borysa Niemcowa są trzy osoby – jego towarzyszka, kierowca „pługu śnieżnego” [Siergiej B. – przyp. red.], „przypadkowy świadek” [Wiktor M. – przyp. red.]. Trzeba zauważyć, że oficjalne organy śledcze natychmiast upubliczniły obywatelstwo towarzyszki Niemcowa, jej imię i nazwisko, wiele szczegółów jej biografii. [23-letnia Anna Duricka, która towarzyszyła Niemcowi, jest obywatelką Ukrainy – przyp. red.] Jednak nie tylko biografii, ale i nazwiska dwóch innych „świadków” pozostają utajnione nawet po czterech dobach po zabójstwie. Na ile prawdziwe są ujawnione imiona tych „świadków”, nadal nie wiadomo. Oprócz tego, dziś dowiedzieliśmy się że „świadek Siergiej B.” zwalnia się (zwolnił się) ze swojej pracy. Ten styl działania przypomina zwolnienie kilka dni po katastrofie smoleńskiej kluczowego świadka tego przestępstwa – pułkownika Nikołaja Krasnokutskiego, który nadzorował pracę kontrolerów lotów” – pisze Iłłarionow.
Również mieszkający w Londynie, znany sowiecki dysydent Władimir Bukowski zwraca uwagę na próbę Kremla zatuszowania prawdziwych informacji o zabójcach jednego z liderów rosyjskiej opozycji. – Nie wątpię, że teraz [rosyjskie służby – przyp. red.] zaczną aktywnie rozpowszechniać następującą wersję: „zabójstwo specjalnie sprowokowano, aby podejrzenia padły na Putina”. Tę teorię będzie rozpowszechniało wśród Rosjan KGB, obecne FSB. Dla takiej działalności oni mają specjalny dział ds. dezinformacji – wydział „A”. Jest to olbrzymy urząd, który zawodowo zajmuje się tworzeniem oraz rozpowszechnieniem fałszywej informacji. Kiedy FSB popełnia zabójstwo, wydział „A” przeprowadza tzw. operację „Zasłona”: do mediów są wrzucane najbardziej cyniczne, głupie i nieprawdziwe wersje. Tak było również zabójstwem Aleksandra Litwinienki w 2006 r. Czego tylko kgb-iści nie wymyślili! Nawet, że były oficer rosyjskich służb specjalnych, który uciekł na Zachód, sam się otruł, aby zrobić psikus Putinowi. Że sam obalił kieliszek Polonu 210, żeby zaszkodzić Kremlowi – przypomina Bukowski.
Następnego dnia po zabójstwie portal niezalezna.pl opublikował komentarz Jurija Felsztyńskiego, pisarza, jednego z najbardziej znanych krytyków Władimira Putina. On również zwracał uwagę na manipulacje, dokonywane przez FSB. „Głównym wrogiem Putina jest dziś Ukraina. Właśnie ją będą oskarżali o „prowokacje” Putin i jego współpracownicy. Poprzez to, że w momencie zabójstwa z Borysem Niemcowym była ukraińska dziewczyna, nam umiejętnie podsuną wątek udziału w tym Kijowa i zapewne pokażą „Ukraińców”, najprawdopodobniej martwych, z ukraińskimi paszportami w kieszeniach, i ogłoszą ich mordercami-prowokatorami” – pisał Felsztyński.
Aktualizacja 06 03 2015
Przyznają się do zabójstwa Niemcowa
13. 03 2015 – Putin znika z Kremla?
Wzmożony ruch lotniczy w Moskwie. Prezydencki helikopter przy centrum antykryzysowym. Gdzie jest Putin?
Nad Moskwą zaczęło latać zadziwiająco dużo śmigłowców – informują tamtejsi internauci. Mowa o wojskowych i prezydenckich helikopterach. Maszyny pojawiają się przy rządowych instytucjach, m.in. przy centrum antykryzysowym, oraz na dachu Łubianki – dawnej siedzibie NKWD, potem KGB dziś FSB. W obliczu nieobecności Władimira Putina – już od tygodnia unika kamer – mówi się, że na Kremlu „coś się dzieje”.
„Rosyjski Monitor” pisał za anonimowym informatorem z centralnego szpitala klinicznego administracji prezydenckiej, że Władimir Putin przeszedł udar mózgu. CZYTAJ WIĘCEJ
W związku z przedłużającą się nieobecnością prezydenta FR przed kamerami, odwoływaniem kolejnych oficjalnych spotkań, w Moskwie huczy od plotek. Jedni piszą o chorobie(udarze mózgu?), mówi się też o operacji plastycznej głowy państwa. Jedno jest pewne. Tak długa nieobecność prezydenta Putina zaczęła być podejrzana.
W tym samym czasie zaobserwowano zwiększony ruch prezydenckich i wojskowych helikopterów przy rządowych budynkach w Moskwie. Absencja Putina i nasilenie w ruchu powietrznym nad Moskwą zostały połączone przez internautów.
Ochroną prezydenta i Kremla zajmuje się Służba Łączności Specjalnej – elitarna struktura w ramach także elitarnej Federalnej Służby Ochrony (FSO). „System specjalnej łączności prezydenta jest powiązany z systemem dowodzenia siłami zbrojnymi Rosji, w tym siłami szybkiego reagowania, obrony przeciwlotniczej i siłami strategicznymi (jądrowymi)” – czytamy na tvn24.pl.
Według internautów śmigłowce widziano również na dachu Łubianki (dawna siedziba NKWD, potem KGB dziś FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa), w okolicach ulicy Marii Uljanowej, nad Nabrzeżem Preczisteńskim, w dzielnicy Dmitrowskiej. Rozpoznane helikoptery to Mi-8 (śmigłowiec wielozadaniowy) oraz Ka-26.
W internecie zamieszczono film. Widać na nim helikopter Służby Łączności Specjalnej prezydenta lądujący przy centrum zarządzania kryzysowego. Śmigłowiec z tej samej służby miał lądować we czwartek również na Kremlu.
Zniknięcie Putina to spisek generałów ?
Andriej Iłłarionow: generałowie spiskują przeciwko prezydentowi
Były doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Andriej Iłłarionow utrzymuje, że zniknięcie Władimira Putina ze sceny politycznej jest wynikiem „spisku generałów”, który zawiązał się w Moskwie. Iłłarionow twierdzi, że jego konsekwencją będzie rychłe odsunięcie Putina od władzy.
„(Szef Administracji Prezydenta) Siergiej Iwanow, który od 27 lutego był nieobecny w przestrzeni publicznej, wrócił, utrwalając sojusz z rosyjską Cerkwią prawosławną lub co najmniej gwarantując sobie jej neutralność. (Sekretarz Rady Bezpieczeństwa) Nikołaj Patruszew na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa w Piatigorsku przyjął kapitulację (prezydenta Czeczenii) Ramzana Kadyrowa. (Redaktor naczelny »Niezawisimej Gaziety«) Konstantin Remczukow z loży Teatru Bolszoj poinformował o bliskiej dymisji (prezesa koncernu naftowego Rosnieft) Igora Sieczyna. Przesądzona wydaje się dymisja (ministra spraw wewnętrznych) Władimira Kołokolcewa” – wylicza b. doradca Putina.
„Innymi słowy, siłowe i finansowe filary »narodowego przywódcy« (jak w Rosji określa się Putina – red.) zostały sparaliżowane” – dodaje.
Iłłarionow zauważa, że „w odróżnieniu od Iwanowa, który się pojawił, Putin zniknął”. „Odwołanie wizyty w Kazachstanie i aktywnie wrzucane do społecznego obiegu informacje o jego »chorobach« każą zastanowić się nad tym, gdzie on fizycznie się znajduje i w jakim jest stanie” – konstatuje.
Były kremlowski urzędnik podkreśla, że „jeśli ta analiza jest trafna, to w najbliższych dniach należy spodziewać się dymisji premiera Dmitrija Miedwiediewa i powołania na jego miejsce Iwanowa”. „Duma Państwowa pod kierunkiem Siergieja Naryszkina zapewni właściwe głosowania swoich deputowanych” – dodaje.
Po tym wszystkim – prognozuje Iłłarionow – „opinia publiczna zostanie poinformowana, że »narodowy przywódca« powinien udać się na zasłużony wypoczynek”.
Putin od ośmiu dni nie pojawia się publicznie. Jedynie na stronie internetowej Kremla publikowane są informacje o niepublicznej aktywności głowy państwa. Sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow konsekwentnie zaprzecza, jakoby Putin był chory.
Po raz ostatni prezydent pojawił się przed dziennikarzami 5 marca – w tym dniu podejmował na Kremlu premiera Włoch Matteo Renziego.
62-letni Iwanow, trzygwiazdkowy generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), to jeden z najbliższych współpracowników Putina. Przed objęciem funkcji szefa administracji prezydenta (w 2011 roku) był pierwszym wicepremierem, a wcześniej – ministrem obrony. Od dawna uważany jest za poważnego kandydata na następcę Putina na Kremlu.
W 2007 roku był głównym kandydatem na „strażnika kremlowskiego tronu”, jednak wybór Putina padł wtedy na Miedwiediewa, który w efekcie przez cztery lata (2008-12) zastępował go na urzędzie prezydenta. W 2008 roku Putin, po dwóch kadencjach prezydenckich, musiał odejść z Kremla, gdyż konstytucja Federacji Rosyjskiej nie pozwalała mu na ubieganie się o trzecią kadencję z rzędu. W 2012 roku, po „rezygnacji” Miedwiediewa ze starań o reelekcję, wrócił na Kreml.
W środę Iwanow wziął udział w posiedzeniu rady nadzorczej Prawosławnej Encyklopedii. Posiedzeniu przewodniczył patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. W gremium tym – obok Iwanowa – zasiada też Naryszkin, również wywodzący się ze służb specjalnych.
Sieczyn to były wicepremier i wiceszef Administracji Prezydenta. Uważany jest za zausznika Putina.