Zaskakujący- a może i nie – powrót do tematu przedstawionego we wpisie Żywie -Opowieść Noworoczna . W trakcie lektury wpisu The sunny part of the year zwróciłem uwagę zdjęcie odcisku cylindrycznej pieczęci kultury Dilum (nazwa starożytnego państwa lokowanego na wyspach Bahrajnu, Tarut i Failaka oraz sąsiednim regionie wschodniego wybrzeża arabskiego w okresie od 3 do 1 tysiąclecia pne.) Widać na niej wyraźnie postać byka, który w miejscu czaszki ma okrąg z kropką w środku. To przywiodło mi na myśl tablicę z artykułu „Val Meraviglie Fontanalba” (Note di Escursioni Paletnoloiche)
Pod pozycją 106 widnieje na niej symbol byczej głowy z okręgiem pomiędzy rogami.
Nie bez znaczenia jest też zawarty w artykule komentarz:
źródło: http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/2017/10/solarne-dziedzictwo.html
„Jako takie, koło i jego pochodne (krzyż, okręg z kropką , zwykły okręg) są nadal przedstawiane w epoce późnego brązu, a nawet później.(…) Na Górze Bego ( Mount Bego) koło, okręg, krzyż ukazano z głową byka .” (str.34 w tekście).
Widać zatem wyraźnie , że koło i jego derywaty- krzyż, okręg z kropką , zwykły okręg – występują tu jako ciągłość znaku solarnego, co nie może pozostać bez wpływu na interpretację rytu ze Skały Czarownic
więcej: http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/2017/10/solarne-dziedzictwo.html