Słowianie – Mitologiczna Gra Fabularna
Słowianie to podręcznik do gry fabularnej, w której Gracze wcielają się w potomków dawnych plemion. Żyją w fikcyjnym uniwersum, stworzonym na podstawie podań ludowych, przesądów i rodzimych wierzeń. Przewodził im będzie Mistrz Gry, który po przeczytaniu podręcznika, pomoże zrozumieć reszcie wszystkie zasady, zaznajomi się ze światem i wprowadzi do gry.
Słowianie przenoszą Graczy do fikcyjnego uniwersum, utrzymanego we wczesnośredniowiecznej stylistyce. Opisany świat jest bardzo podobny do realnego z IX–XI w., gdzie jedyną rozumną i cywilizowaną nacją są ludzie. Jednak nie ma tutaj rozległej władzy centralnej, podstawę systemu społecznego stanowią „państwa-wioski” z odrębnymi prawami, wierzeniami i tradycjami. Akcja gry toczy się na kontynencie Slavia, który jest częścią większego świata, tajemniczego i nieznanego, pełnego przeróżnych zagrożeń. W poszczególnych regionach te niebezpieczeństwa mogą być odmienne: zjawiska pogodowe, anomalie magiczne, rozmaite rodzaje bestii, demonów czy wrogowie spoza granic kontynentu np. Germanów, Dzikie Ludy, tajemniczy Ludzie Lasu.
Słowianie wyznają swoich bogów, m.in. Rugewita, Mokosz czy Chorsa, składają im ofiary i wznoszą do nich modły. Dzięki temu otrzymują różnorodne łaski i błogosławieństwa. Niestety, wspólne korzenie i wiara nie są w stanie powstrzymać ciągle wybuchających konfliktów o ziemie czy władzę. Walki jednak nie toczą się tylko na bitewnych polach, ale także „poza sceną”, gdzie spiskuje się przeciwko swoim wrogom. Tutaj także miłość, zdrada, pożądanie i przyrzeczenia nierzadko idą obok siebie, doprowadzając niektórych do zatracenia.
W codziennym życiu, podczas bitwy, w czasie rozmowy czy w trakcie podróży, przesądy pojawiają się praktycznie wszędzie. Co najważniejsze – mają one swoją realną moc i naprawdę wpływają na ludzkie losy.
Tradycja i przywiązanie do swoich przodków oraz rodzin również ma wielkie znaczenie dla wszystkich Słowian. W poszczególnych regionach przyzwyczajenia, święta i obrzędy mogą być różne, ale wspólnie tworzą słowiańską kulturę.
Gra opisuje pewną bazę świata, na którą można nakładać „filtry” tzw. ery, a w połączeniu z regionami daje całą gamę ciekawych konwencji i stylów rozgrywki. Dzięki temu zawsze możesz mieć taką grę, jak chcesz – spokojne sesje nastawione na narrację, taktyczne walki, niebezpieczne podziemia, klimaty horroru, z elementami walki o przetrwanie czy intrygi.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4901531/slowianie-mitologiczna-gra-fabularna
https://sklep.hengal.pl/14-slowianie-mitologiczna-gra-fabularna-15-ed