Big Pharma w natarciu: Nowe normy nadciśnienia sposobem na sprzedaż statyn, diauretyków i innych świństw!
Nie dajcie się wkręcić! – Chcą zasypać Polaków „lekami” a tak naprawdę śmieciami z Big Pharmy. Z tą normą jest tak samo dokładnie jak z normami cholesterolu – Są to totalne brednie pseudomedyczne. Prawdziwa medycyna oparta na najnowszych zdobyczach nauk biologicznych stwierdza, że w wieku 60+ ciśnienie tętnicze 140 x 90 powinno być uznane za normę a obniżanie cholesterolu, który nie jest wcale czynnikiem decydującym o wystąpieniu zwężenia naczyń krwionośnych i nadciśnienia czy zakrzepów krwi nie ma znaczenia. Znaczenie ma poziom homocysteiny oraz trójglicerydów. Z nadciśnienia tętniczego i miażdżycy naczyń wychodzi się łatwo bez żadnych leków przy pomocy witamin, minerałów i spożywania jajek na miękko i masła. Także bez żadnej specjalnej diety co do innych produktów np takich jak mięso, a już na pewno bez statyn obniżających poziom cholesterolu (powodujących zatrzymanie wody w organizmie), diauretyków (na odwodnienie powodujących utratę soli mineralnych) i margaryny (powodującej zatrucie utwardzonym olejem z niklem i tłuszczem nienasyconym uwalniającym wolne rodniki przy smażeniu).
Czytajcie w Ukrytych Terapiach Jerzego Zięby* jak wyleczyć się samemu z nadciśnienia i miażdżycy naczyń. Mam to dzięki niemu za sobą już od 10 lat.
Nowe wytyczne spowodują wdrożenie do lecznictwa w Polsce tzw. procedur postępowania dla lekarzy pierwszego kontaktu (i innych specjalistów), którzy będą przez Izby Lekarskie zmuszani do zastosowania leków przeciw nadciśnieniu i zwapnieniu układu krwionośnego. Spowoduje to masowe zapisywanie pacjentom NIEPOTRZEBNYCH, SZKODLIWYCH DLA ORGANIZMU medykamentów przy zupełnie normalnym ciśnieniu 120/80. Jest to szczególnie szkodliwe dla osób w wieku powyżej 60 roku życia, a w Polsce, gdzie medycyna alternatywna jest NIEDOPUSZCZALNA według procedur i Izb Lekarskich doprowadzi to wiele osób do chorób spowodowanych skutkami ubocznymi obligatoryjnie wprowadzonych takich procedur postępowania medycznego z nadciśnieniem i miażdżycą.
*Jerzy Zięba jest przez Big Pharmę i Medycynę Rockefelerowską oraz sponsorowane przez nie media „informacyjne” i przepłacanych przez korporacje farmaceutyczne lekarzy będących na usługach Big Pharmy uznawany za wroga numer 1 w Polsce. Poświęcono wiele pieniędzy na to by go ośmieszyć, ukazać jako szarlatana i publikować na jego temat kłamliwe artykuły w mediach bankserskich / korporacyjnych, zwłaszcza internetowych i telewizyjnych. Przełamał on praktycznie monopol Big Pharmy w naszym kraju i wielokrotnie posługując się wyłącznie wynikami najnowszych badań nauk biologicznych wykazał szkodliwość procedur medycznych stosowanych w naszym kraju.
Medonet:Nowe normy ciśnienia krwi. Kardiolog: są bardziej rygorystyczne, dla pacjentów to dobrze
Obowiązuje nowa, zaktualizowana norma ciśnienia tętniczego — żelazną granicą „alarmową” nie jest już 140/90 mm Hg. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do istniejących wytycznych oznaczających nadciśnienie dodało bowiem nową kategorię — podwyższone ciśnienie tętnicze. Wszystko po to, by wcześniej „wyłapywać” pacjentów zagrożonych nadciśnieniem i nie pozwalać chorobie się rozwinąć. — Nowe wytyczne zalecają bardziej agresywne cele w leczeniu – tłumaczy w rozmowie z Medonetem dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog z American Heart of Poland.
- Nowe wytyczne mają na celu ułatwienie i przyspieszenie diagnostyki poprzez zasygnalizowanie rozwoju nadciśnienia. Stan ten bowiem nie pojawia się z dnia na dzień
- Jak podkreślił dr Adam Janas, nowa kategoria pozwoli na wczesną interwencję i zapobieganie dalszemu rozwojowi nadciśnienia
- — Wytyczne kładą większy nacisk na stosowanie pomiarów ciśnienia krwi poza gabinetem lekarskim (np. monitorowanie ambulatoryjne czy domowe). Ma to na celu dokładniejszą diagnozę i monitorowanie pacjentów — zaznaczył ekspert
Pomiar ciśnienia krwi — nowa wartość alarmująca
Nadciśnienie tętnicze nadal jest definiowane jako skurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące co najmniej 140 mm Hg i rozkurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące co najmniej 90 mm Hg. Powstała jednak nowa kategoria — podwyższone ciśnienie tętnicze. Oznacza ono skurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące od 120 mm Hg do 139 mm Hg lub rozkurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące od 70 mm Hg do 89 mm Hg.
Z kolei ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych dotyczy już pacjentów z ciśnieniem tętniczym wynoszącym co najmniej 130/80 mm Hg.
Nowa kategoria pomoże uświadomić pacjentom, że nadciśnienie nie powstaje z dnia na dzień i można wychwycić niepokojące parametry wcześniej, zanim osiągną wartość książkowego nadciśnienia (czyli 140/90 lub więcej).
Oznacza to, że już nawet pacjenci z podwyższonym ciśnieniem powinni zacząć leczenie, nim otrzymają diagnozę nadciśnienia.
Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) podano także nowe zalecenia dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym — aktywność fizyczną, suplementację potasu oraz denerwację nerek – czyli przerwanie ciągłości włókien nerwowych w tętnicy nerkowej.
— Po raz pierwszy w wytycznych pojawiły się rekomendacje dotyczące stosowania denerwacji nerek jako opcjonalnej metody leczenia opornego nadciśnienia tętniczego. Zaleca się ją jedynie w ośrodkach o dużym doświadczeniu, dla pacjentów z opornym nadciśnieniem, którzy nie odpowiadają na standardowe leczenie — przekazał dr Adam Janas w rozmowie z Medonetem.
Co w praktyce oznaczają wprowadzone zmiany?
Na czym — z punktu widzenia specjalisty — polegają największe zmiany we wskazaniach dotyczących ciśnienia krwi?
Dr Adam Janas poinformował, że nowa kategoria, „elevated BP”, odnosi się do ciśnienia skurczowego poniżej 140 mmHg, ale powyżej normalnych wartości, co pozwala na wczesną interwencję i zapobieganie dalszemu rozwojowi nadciśnienia.
— Nowe wytyczne zalecają bardziej agresywne cele w leczeniu. Dla większości pacjentów sugeruje się, aby docelowe ciśnienie skurczowe wynosiło 120-129 mmHg, pod warunkiem dobrej tolerancji leczenia. Jest to istotna zmiana w stosunku do wcześniejszych wytycznych, które zakładały mniej rygorystyczne cele — podkreślił specjalista — Wytyczne kładą większy nacisk na stosowanie pomiarów ciśnienia krwi poza gabinetem lekarskim (np. monitorowanie ambulatoryjne czy domowe). Ma to na celu dokładniejszą diagnozę i monitorowanie pacjentów.
Dr Janas zauważył, że w kwestii nie wolno koncentrować się wyłącznie na wieku pacjenta. Nowe wytyczne podkreślają, że ważna jest ogólna kondycja i stan zdrowia, co ma wpływ na docelowe wartości ciśnienia.
— Duży nacisk położono na wzmocnienie pozycji leczenie inhibitorami SGLT2 u pacjentów z nadciśnieniem i towarzyszącą niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową oraz przewlekłą niewydolnością nerek.
A co z młodymi pacjentami? Ekspert zaznaczył, że nacisk położono na diagnostykę i leczenie bezdech sennego u młodych otyłych pacjentów, który może wtórną przyczyna nadciśnienia tętniczego.
— Te zmiany mają na celu bardziej spersonalizowane podejście do leczenia nadciśnienia, szczególnie u osób starszych, oraz wczesną interwencję u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi, aby zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym — zakończył rozmówca Medonetu.
Specjalista kardiolog American Heart of Poland, doktor nauk medycznych — wyróżniony przez Radę Wydziału Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ma za sobą roczny staż w San Antonio Endovascular & Heart Institute w Teksasie.
Termedia: Nowe wytyczne ESC dotyczące ciśnienia krwi
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało nowe wytyczne dotyczące nadciśnienia. Po raz pierwszy rekomendacje ESC zawierają też zalecenia dotyczące stosowania denerwacji nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego w określonych okolicznościach.
- W zaktualizowanych wytycznych ESC pojawiła się nowa kategoria – podwyższone ciśnienie tętnicze. Definiuje się je jako skurczowe ciśnienie krwi od 120 mmHg do 139 mmHg lub rozkurczowe ciśnienie krwi od 70 mmHg do 89 mmHg
- Dla większości leczonych pacjentów nowy docelowy poziom skurczowego ciśnienia krwi wynosi od 120 mmHg do 129 mmHg, co stanowi odejście od poprzedniego dwuetapowego zalecenia.
- Wytyczne wprowadzają również nowe zalecenia dotyczące opcji stylu życia, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, w tym zmiany w zaleceniach dotyczących ćwiczeń i dodanie suplementacji potasu
- Po raz pierwszy wytyczne ESC zawierają zalecenia dotyczące stosowania denerwacji nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego w określonych okolicznościach
Chociaż zaktualizowane wytyczne, przedstawione na Kongresie ESC, nadal definiują nadciśnienie tętnicze jako skurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące co najmniej 140 mmHg i rozkurczowe ciśnienie tętnicze wynoszące co najmniej 90 mmHg, pojawiła się nowa kategoria – podwyższone ciśnienie tętnicze. Definiuje się je jako skurczowe ciśnienie krwi od 120 mmHg do 139 mmHg lub rozkurczowe ciśnienie krwi od 70 mmHg do 89 mmHg i zaleca się ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego w celu ukierunkowania leczenia, szczególnie u pacjentów z ciśnieniem tętniczym co najmniej 130/80 mmHg.
Trzy kategorie ciśnienia krwi
Obecnie istnieją trzy kategorie klasyfikacji ciśnienia tętniczego:
- niepodwyższone <120/70 mmHg,
- podwyższone 120 mmHg do 139 mmHg / 70 mmHg do 89 mmHg,
- nadciśnienie ≥140/90 mmHg.
Wszyscy pacjenci z nadciśnieniem tętniczym kwalifikują się do leczenia, natomiast ci z nowej kategorii podwyższonego ciśnienia tętniczego będą podlegali stratyfikacji ryzyka sercowo-naczyniowego przed podjęciem decyzji o leczeniu.
Pacjenci z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, którzy mają również umiarkowaną lub ciężką przewlekłą chorobę nerek, stwierdzoną chorobę sercowo-naczyniową, cukrzycę lub hipercholesterolemię rodzinną, należą do osób uważanych za osoby o zwiększonym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych, podobnie jak pacjenci z szacowanym 10-letnim ryzykiem sercowo-naczyniowym wynoszącym 10 proc. lub więcej.
U takich pacjentów z potwierdzonym ciśnieniem tętniczym co najmniej 130/80 mmHg, po trzech miesiącach interwencji w stylu życia zalecane jest leczenie farmakologiczne.
– Ta nowa kategoria podwyższonego ciśnienia krwi uznaje, że ludzie nie przechodzą z normalnego ciśnienia krwi do nadciśnienia z dnia na dzień – tłumaczą naukowcy, którzy opracowywali wytyczne. – W większości przypadków jest to stały gradient zmian, a różne podgrupy pacjentów – na przykład osoby z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – mogą skorzystać z bardziej intensywnego leczenia, zanim ich ciśnienie krwi osiągnie tradycyjny próg nadciśnienia.
Nowy cel skurczowy
Główna zmiana ciśnienia docelowego w tych wytycznych opiera się na nowych danych z badań klinicznych, które potwierdzają, że niższe ciśnienie prowadzi do mniejszej częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych, co skutkuje nowym docelowym skurczowym ciśnieniem krwi wynoszącym od 120 mmHg do 129 mmHg dla większości pacjentów otrzymujących leki przeciwnadciśnieniowe.
Ten cel skurczowy stanowi poważną zmianę w stosunku do poprzednich wytycznych europejskich, które generalnie zalecały, aby pacjenci byli leczeni do celu poniżej 140/90 mmHg, a dopiero po jego osiągnięciu byli leczeni do celu poniżej 130/80 mmHg (podejście dwuetapowe).
– Ta zmiana jest napędzana przez nowe dowody badawcze potwierdzające, że bardziej intensywne cele leczenia ciśnienia krwi zmniejszają wyniki sercowo-naczyniowe u szerokiego spektrum kwalifikujących się pacjentów – mówią badacze. Istnieje jednak kilka zastrzeżeń do tego zalecenia, w tym wymóg, aby leczenie w tym kierunku było dobrze tolerowane. Łagodniejsze cele można rozważyć u osób z objawowym niedociśnieniem ortostatycznym, w wieku 85 lat i starszych oraz u osób z umiarkowaną lub ciężką słabością lub ograniczoną oczekiwaną długością życia. Dla tych pacjentów wytyczne zalecają cel „tak niski, jak jest to racjonalnie osiągalne”.
Bardziej zgodne z wytycznymi USA
– Nowe europejskie wytyczne są teraz bardziej zgodne z amerykańskimi wytycznymi – zauważył dr Eugene Yang z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, który jest przewodniczącym Hypertension Writing Group w American College of Cardiology. – W tych nowych europejskich wytycznych w przemyślany sposób wykorzystano najnowsze dane z badań, aby uprościć zalecenia dotyczące konkretnego celu dotyczącego obniżenia ciśnienia krwi. To krok naprzód. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu możemy zmniejszyć zamieszanie i zbudować konsensus na całym świecie – dodał.
Oba zestawy wytycznych zalecają obecnie docelowe ciśnienie krwi poniżej 130/80 mmHg dla większości osób.
– Myślę, że Europejczycy przyjęli teraz ten bardziej rygorystyczny cel, ponieważ istnieje obecnie wiele innych badań pokazujących, że niższe poziomy ciśnienia krwi prowadzą do zmniejszenia liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych. Kiedy pojawiły się ostatnie europejskie wytyczne, był tylko SPRINT. Obecnie jest kilka innych badań pokazujących podobne wyniki – wyjaśnił Yang.
Nowe porady dotyczące stylu życia
Dodano także zalecenie 75 minut ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności tygodniowo – jako alternatywę dla poprzedniego zalecenia co najmniej 2,5 godziny tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności.
Powinno to być uzupełnione dynamicznym lub izometrycznym treningiem oporowym o niskiej lub umiarkowanej intensywności dwa–trzy razy w tygodniu.
Zaleca się również, aby osoby z nadciśnieniem, ale bez umiarkowanej lub zaawansowanej przewlekłej choroby nerek, zwiększyły spożycie potasu za pomocą substytutów soli lub diet bogatych w owoce i warzywa.
Denerwacja nerek po raz pierwszy w zestawie
Po raz pierwszy wytyczne obejmują opcję odnerwienia nerek w leczeniu nadciśnienia tętniczego – w ośrodkach o średniej lub dużej objętości – u pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, które jest niekontrolowane pomimo kombinacji trzech leków.
Jednak odnerwienie nerek nie jest zalecane jako leczenie pierwszego rzutu ze względu na brak dowodów na korzyści w zakresie wyników sercowo-naczyniowych. Nie jest również zalecane u pacjentów z wysoce upośledzoną czynnością nerek lub wtórnymi przyczynami nadciśnienia tętniczego.
Dr Yang powiedział, że aprobuje włączenie oceny słabości do nowych wytycznych i mniej agresywnych celów dla osób w złym stanie zdrowia i w wieku powyżej 85 lat, ale dodał, że ogólnie rzecz biorąc, mają one mniejszą stratyfikację specyficzną dla wieku niż wcześniej, co jest znaczącą i dobrą zmianą. Ponownie jest to podobne do amerykańskich wytycznych, które nie mają żadnych granic wieku i celu poniżej 130/80 mmHg dla wszystkich, z zastrzeżeniem, że ocena kliniczna może być potrzebna w przypadku osób, które są zinstytucjonalizowane.
Zdaniem Yanga zalecenia dotyczące leczenia ciśnienia krwi muszą być tak proste, jak to tylko możliwe. – Myślę zatem, że mamy jeszcze trochę do zrobienia w tym zakresie – podsumował.
źródło: https://www.termedia.pl/poz/Nowe-wytyczne-ESC-dotyczace-cisnienia-krwi,57916.html