1. Biało-Czerwono-Biały – 105 rocznica Niepodległości Białorusi; 2. Gadowski tv: Nowi koledzy Vladimira; 3. Andromeda: Igor Girkin w ostrych słowach zwraca się do Putina; 4. wR24: R. Wolbach – Zabrali prawdę i wolność! Teraz przychodzą po resztę?

Biało-Czerwono-Biały – 105 rocznica Niepodległości Białorusi

Nie zapominamy o Białorusinach, o ich heroicznej walce o wolność i o spełnienie marzeń o Wolnej Białorusi. Dzisiaj ich Święto Niepodległości. Przez cały czas jesteśmy z WAMI – SOLIDARNI, jak Brat z Bratem i Siostra z Siostrą, tak samo, nie inaczej niż z Ukraińcami. Dzień Waszego Wyzwolenia już nadszedł!

„Armia ukraińska przeprowadzi wiosną kontrofensywę, która zszokuje świat”

1. Biało-Czerwono-Biały – 105 rocznica Niepodległości Białorusi

Wystawa „Biało-czerwono-biały” w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie

Nie ma zgody na reżim białoruski, tak samo jak nie ma zgody na rosyjską agresję na Ukrainie – powiedział we wtorek do uczestników wernisażu plenerowej wystawy „Biało-czerwono-biały” wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Dwa lata temu Łukaszenko sfałszował wybory, zniszczył nadzieję na wolność i demokrację na Białorusi. I ten akt opresji wywołał naturalny, oddolny, wolnościowy odruch społeczeństwa białoruskiego” – przypomniał wicepremier Piotr Gliński.

„Rozpoczęły się protesty, które wymagały niebywałej odwagi. W państwie tak opresyjnym wyjść na ulicę i mówić, że chce się być człowiekiem wolnym to nie jest prosta sprawa” – mówił. „My to pamiętamy z czasów PRL-u, ale (…) wspólnoty ludzkie mają niestety tendencję do zapominania” – wyjaśnił.

„Dwa lata temu Łukaszenko sfałszował wybory, zniszczył nadzieję na wolność i demokrację na Białorusi. I ten akt opresji wywołał naturalny, oddolny, wolnościowy odruch społeczeństwa białoruskiego” – przypomniał wicepremier Piotr Gliński.

Gliński przypomniał, że „przez dwa lata społeczeństwo Białorusi protestuje, (…) setki tys. ludzi musiały emigrować”. „W tej chwili na Białorusi mamy co najmniej 1 tys. 300 więźniów politycznych, odbywają się procesy. Co najmniej 30 dziennikarzy jest więzionych i skazywanych” – podkreślił, dodając, że są wśród nich „także dziennikarze TVP i Biełsatu”.

„A świat współczesny obojętnieje. Świat współczesny znowu nie zdaje egzaminu z wrażliwości czy z odpowiedzialności wobec tego zła, które na świecie ma miejsce” – ocenił. „Niestety, podobny proces obserwujemy wobec tej brutalnej wojny na Ukrainie” – powiedział Gliński.

Wyjaśnił, że „dlatego ci, którzy pamiętają i którzy rozumieją swoją odpowiedzialność – mają obowiązek przypominania, nie zgadzania się na obojętność wobec zła”.

Dziękując za zorganizowanie konkursu „Biało-czerwono-biały” wicepremier zwrócił uwagę, że konkurs ten „ma podtrzymać pamięć protestu”. „Pamięć o tym, że nie możemy się godzić na zło” – podkreślił.

„Konkurs ma poprzez znak plakatu przypominać w przestrzeni publicznej (…) o tym, co stało się dwa lata temu na Białorusi. Co tam się dzieje od lat wielu” – mówił. „Musimy być razem z tymi, którzy walczą, którzy się nie godzą, cierpią w więzieniach i są prześladowani. Nie ma zgody na reżim białoruski, tak samo jak nie ma zgody na rosyjską agresję na Ukrainie” – podkreślił Piotr Gliński.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zwrócił uwagę, że fałszerstwo białoruskich wyborów sprzed 2 lat sprawiło, że „naród białoruski został okradziony ze swoich głosów”. „To była ordynarna kradzież, a później zaczęły się represje. Zaczęły się brutalne tortury, zaczęły się więzienia, brutalne prześladowania, prowadzące czasami do utraty życia” – przypomniał.

„Nie możemy zapominać o tych wszystkich, którzy wyszli na ulice, o tych wszystkich, którzy wtedy powiedzieli +nie+ brutalnemu reżimowi” – powiedział. „Nie możemy zapominać też o tych, którzy w tej chwili cierpią w więzieniach” – zaznaczył Wawrzyk.

Podkreślił, że wśród więźniów politycznych na Białorusi jest „grupa dziennikarzy, także związanych z TV Biełsat”. „Kilka dni temu jedna z dziennikarek została skazana na pięć lat pozbawienia wolności. Mamy Andrzeja Poczobuta, który przebywa więzieniu – polski dziennikarz, działacz Związku Polaków na Białorusi” – przypomniał wiceszef MSZ.

„My jako przedstawiciele rządu polskiego nie możemy też zapominać o tym, że wolna, niepodległa niezależna Białoruś jest polską racją stanu” – powiedział. „Dlatego też rząd polski, MSZ, MKiDN, wszystkie polskie instytucje na wszystkich forach międzynarodowych (…) przypominały społeczności międzynarodowej o prześladowaniach, które mają miejsce na Białorusi. Podnosimy ten problem i będziemy podnosili dalej w swojej aktywności międzynarodowej” – zapewnił Wawrzyk.

„Wyrazem tej aktywności międzynarodowej jest też wystawa, którą dzisiaj otwieramy” – mówił. „Chcielibyśmy, aby została ona pokazana w wielu krajach świata jako wyraz naszego poparcia z jednej strony dla dążeń demokratycznych i wolnościowych narodu białoruskiego, ale z drugiej strony, aby dotrzeć z tym przekazem (…) jak zła jest sytuacja na Białorusi do jak najszerszej opinii publicznej w różnych krajach na świecie” – powiedział wiceszef MSZ.

„Tę wystawę polskie placówki będą propagowały w innych krajach, aby ten przekaz na temat tego, co się dzieje w Białorusi, nie zaniknął w społeczności międzynarodowej; aby podtrzymywać to zainteresowanie” – zapewnił Piotr Wawrzyk.

„Tę wystawę polskie placówki będą propagowały w innych krajach, aby ten przekaz na temat tego, co się dzieje w Białorusi, nie zaniknął w społeczności międzynarodowej; aby podtrzymywać to zainteresowanie” – zapewnił Piotr Wawrzyk.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) prof. Rafał Wiśniewski przypomniał, że na konkurs „Biało-czerwono-biały” przesłano blisko 250 prac „z Polski, Białorusi, ale również krajów pozaeuropejskich”. „Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, by wybrać te prace, które są najlepsze z najlepszych, bo naprawdę te prace prezentowały bardzo wysoki poziom” – powiedział.

Do uczestników wernisażu i organizatorów wystawy słowa podziękowania nagrane na filmie skierowała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Tytuł ekspozycji odwołuje się do historycznych barw Białorusi, które symbolizują wolnościowe aspiracje Białorusinów.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) prof. Rafał Wiśniewski przypomniał, że na konkurs „Biało-czerwono-biały” przesłano blisko 250 prac „z Polski, Białorusi, ale również krajów pozaeuropejskich”. „Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, by wybrać te prace, które są najlepsze z najlepszych, bo naprawdę te prace prezentowały bardzo wysoki poziom” – powiedział.

Plenerowa wystawa składa się 19 plakatów, które nawiązują „do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych, wolnościowych przemian, będącej następstwem sfałszowanych wyborów prezydenckich, przeprowadzonych 9 sierpnia 2020 r.”. Obok nagrodzonych prac „Białoruś-2020-2022” Kamila Skrzypca (I nagroda), „B jak Wolność” Piotra Depty-Kleśty (II nagroda) i „Nie jesteśmy mięsem” Eugenii Muzhevej (III nagroda) zwiedzający obejrzeć będą mogli 16 plakatów wyróżnionych w konkursie.

Konkurs „Biało-czerwono-biały” na plakat zorganizowało NCK we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Plenerową ekspozycję będzie można oglądać na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie (nieopodal wejścia do Niepodległej. Miejsca spotkań) do 4 września.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

źródło: https://dzieje.pl/wiadomosci/otwarto-plenerowa-wystawe-plakatow-bialo-czerwono-bialy

23 marca odbyło się przekazanie wystawy Narodowego Centrum Kultury pt. Biało-czerwono-biały Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie. W uroczystości uczestniczył prof. Piotr Gliński – Wicepremier i Minister Kultury, prof. Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prof. Rafał Wiśniewski – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz przedstawiciele białoruskiego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego i białoruskiej opozycji, w tym Paweł Łatuszka – Wicepremier w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Swiatłany Cichanouskiej oraz Natalia Pinczuk – żona obrońcy praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, więzionego przez białoruski reżim. Ekspozycja jest elementem organizowanych przez białoruską społeczność w Polsce obchodów Dnia Wolności, który przypada 25 marca.

Kultura jest naszą najważniejszą bronią. Wolne narody – polski, białoruski, ukraiński, litewski i wiele innych – nie dadzą się pokonać przez reżimy Łukaszenki i Putina. Te reżimy boją się niezależnych instytucji i niezależnych inicjatyw w obszarze kultury czy edukacji, boją się wolnych narodów. Nie ustaniemy w naszej walce o wolność na Białorusi, ale też wszędzie tam, gdzie dyktatorzy zagrażają wolności i suwerenności. […] Jesteśmy razem – Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Litwini – na przekór politycznym żądaniom Kremla. Musimy pamiętać, że jesteśmy częścią Europy i wspólnie budujemy suwerenność narodów europejskich. To właśnie ta wolność narodów jest gwarancją rozwoju całej Europy – podkreślił Wicepremier, prof. Piotr Gliński.

Prof. Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej MSZ dodał, że Polska prowadzi politykę otwartych drzwi wobec Białorusinów zmuszonych do ucieczki z ojczyzny, oferuje im pomoc humanitarną i rozwojową, wspiera działania służące budowie suwerennego, otwartego i stabilnego państwa Białoruś. – Potępiamy przemoc reżimu Łukaszenki, represje i łamanie praw człowieka. Potępiamy niszczenie kultury, dziedzictwa i języka białoruskiego. Kategorycznie domagamy się uwolnienia więźniów politycznych, których liczba przekroczyła już 1,5 tys. Wśród nich znajduje się Aleś Bialacki – laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Andrzej Poczobut, Sierhiej Cichanouski, wielu dziennikarzy oraz naszych rodaków – podsumował minister Rzegocki.

Wystawę Biało-czerwono-biały, która 23 marca trafiła na stałe do zasobów Muzeum Wolnej Białorusi, tworzą plakaty nawiązujące do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian, będącej bezpośrednim następstwem sfałszowanych wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 roku.

Wystawa ma już swoją historię, która zaczęła się od premierowej ekspozycji w plenerowej galerii Muzeum Łazienki Królewskie w drugą rocznicę białoruskich wyborów z 2020 r. Potem w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku w ramach kampanii outdoorowej plakaty znalazły się na ponad 100 podświetlonych wiatach przystankowych w różnych lokalizacjach Warszawy, w tym w ścisłym centrum oraz w kluczowych ciągach komunikacyjnych. W kolejnych miesiącach ekspozycja, bezpłatnie  udostępniona w formie elektronicznej na stronie NCK, była pobierana i prezentowana w różnych miastach i miejscowościach w Polsce oraz w europejskich stolicach. 8 grudnia 2022 r. plakaty towarzyszyły spotkaniu opłatkowemu Prezydenta RP Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską, liderką białoruskiej opozycji i Białorusinami przebywającymi w Polsce, które odbyło się w Belwederze.

Wystawa jest efektem międzynarodowego konkursu na plakat poświęcony demokratycznym dążeniom społeczeństwa białoruskiego w l. 2020 – 2022, zorganizowanego w lipcu br. przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wsparcia dla projektu udzieliła Swiatłana Cichanouska. Finalnie komisja konkursowa oceniła 243 prace odznaczające się wyrównanym, wysokim poziomem artystycznym. Ekspozycję tworzą prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie za ciekawe rozwiązania koncepcyjne i typograficzne oraz skłaniającą do refleksji metaforykę.

Cieszę się, że teraz możemy przekazać wystawę, która jest wyrazem solidarności i sprzeciwu wobec łamania praw człowieka na Białorusi w godne ręce zespołu Muzeum Wolnej Białorusi. Dziękuję naszym partnerom organizacyjnym: Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Muzeum Wolnej Białorusi za inicjatywę dzisiejszej uroczystości i bardzo dobrą współpracę. Bardzo dziękuję Panu Premierowi Glińskiemu i jego zespołowi
z Ministerstwa Kultury za wsparcie i motywowanie nas do podejmowania działań wspierających artystów zza naszej wschodniej granicy. Mamy świadomość, że w tych trudnych czasach dla naszych sąsiadów w Ukrainie i Białorusi empatia i solidarność są najważniejsze. Polskie doświadczenia potwierdzają, że solidarność to najlepsza droga do wolności i demokracji
– komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Narodowe Centrum Kultury (NCK) od lat wspiera artystów i twórców białoruskich. Od początku, tj. od 2003 r. zarządza programem stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. W ramach dotychczasowych 22 edycji programu stypendia Gaude Polonia przyznano ponad 178 Białrusinom. Wśród tegorocznych stypendystów znajduje się 16 niezależnych białoruskich twórców i artystów. Od lat ludzie kultury z Białorusi są gośćmi festiwalu Wschód Kultury, organizowanego przez NCK we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. NCK dwukrotnie zainicjowało również ogólnopolską akcję Światło dla Białorusi. We wrześniu 2020 r. i w marcu 2021 r. fasady budynków publicznych w całej Polsce, w tym największych polskich instytucji kultury, rozbłysły biało-czerwono-białymi iluminacjami, a tam, gdzie nie było to możliwe, zawisły historyczne flagi Białorusi. Akcja Światło dla Białorusi towarzyszyła koncertom Gramy dla Białorusi z udziałem polskich i białoruskich artystów.

Wystawa Biało-czerwono-biały w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie jest elementem tegorocznego Dnia Wolności, patriotycznego święta, które celebruje białoruska społeczność w Polsce. W sobotę 25 marca – w 105. rocznicę proklamowania w 1918 r. niepodległego państwa: Białoruskiej Republiki Ludowej o godzinie 13.00 białoruscy organizatorzy zapraszają nie tylko swoich rodaków, ale też polskich sympatyków na marsz, który wyruszy z Placu Zamkowego w Warszawie, a następnie na wiec i koncert na Placu Konstytucji. Wydarzenia będą transmitowane na żywo przez telewizję Biełsat.

Muzeum Wolnej Białorusi, zlokalizowane w prestiżowym miejscu, przy ul. Foksal 11 w Warszawie, to przedsięwzięcie realizowane w Polsce przez fundację „Białoruś Przyszłości”, powołaną przez Narodowy Zarząd Antykryzysowy pod przewodnictwem Pawła Łatuszki – zastępcy szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłany Cichanouskiej.

Muzeum zostało oficjalnie otwarte w połowie lipca 2022 r. W tym czasie stało jednym z najpopularniejszych miejsc dla społeczności białoruskiej w Warszawie, wielofunkcyjną przestrzenią, o funkcjach muzealnych, gdzie organizowane są także wydarzenia kulturalne i edukacyjne oraz spotkania
i debaty społeczno-polityczne.  W okresie od lipca 2022 do marca 2023 roku w Muzeum odbyło się ok. 120 różnych wydarzeń, w których wzięło udział ponad 6 000 osób.

Ważnym obszarem pracy muzeum jest gromadzenie eksponatów muzealnych związanych z walką Białorusinów z dyktatorskim reżimem Łukaszenki. Dotyczy to przede wszystkim kolekcji muzealiów na temat masowych protestów w 2020 roku, kiedy to miliony naszych sąsiadów wyszły na place swoich miast pod narodowymi biało-czerwono-białymi flagami.  W tym kontekście przekazanie do zbiorów Muzeum plakatów stworzonych w ramach konkursu Biało-czerwono-biały, przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, przed najważniejszym świętem wolnych Białorusinów – Dniem Woli ma wymiar symboliczny – jest pięknym wyrazem solidarności Rzeczypospolitej Polskiej z demokratyczną białoruską społecznością.

Działania w obszarze kultury, która buduje i wzmacnia więzi społeczne wśród białoruskiej diaspory w Polsce, są bardzo ważne dla Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Swiatłany Cichanouskiej. Białorusini, którzy nie zaakceptowali fałszerstw wyborczych i gwałcenia swobód demokratycznych, znaleźli schronienie w Polsce oraz innych krajach wolnej Europy. W naszym kraju – dzięki wsparciu polskich władz – powstają białoruskie organizacje i instytucje, wśród których można wymienić Centrum Białoruskiej Solidarności Free Belarus Center. W ubiegłym roku w Warszawie powołano również Instytut Kultury Białoruskiej i Muzeum Wolnej Białorusi, które gromadzi artefakty dotyczące protestów na Białorusi (dokumenty z wyborów 2020, listy i rysunki więźniów politycznych, ulotki, plakaty, flagi, dokumenty filmowe i fotograficzne), ale jest też miejscem spotkań. W Warszawie na bazie Staromiejskiego Domu Kultury działa Białoruska szkoła muzyczna. Co roku w lutym odbywa się międzynarodowe dyktando białoruskie. W większości dużych polskich miast działają formalne bądź nieformalne grupy i białoruskie stowarzyszenia, które organizują spotkania, eventy kulturalne, wystawy, koncerty.

źródło: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/wystawa-bialo-czerwono-bialy-w-muzeum-wolnej-bialorusi-w-warszawie-

 105 Rocznica Niepodległości Białorusi
Przed nami 105. rocznica proklamowania Białorusi
W sobotę (25.03) w Białymstoku odbędą się obchody rocznicy proklamacji Białoruskiej Republiki Ludowej.

Białoruska mniejszość narodowa w Polsce i białoruska diaspora w Białymstoku organizuje obchody 105. rocznicy przyjęcia aktu z 25 marca 1918 r. Właśnie wtedy Białoruś po raz pierwszy w historii ogłosiła niezależność – na części terytorium okupowanym przez Niemcy proklamowano Białoruską Republikę Ludową, która przestała istnieć po ustanowieniu Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w styczniu 1919 r.

Dzień proklamowania niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej obchodzony jest przez Białorusinów od ponad wieku, a wszystkich łączy idea niepodległego państwa białoruskiego. Obchody rozpoczną się o godz. 13.00 poprzez złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci Makara Kraucowa, autora hymnu Białoruskiej Republiki Ludowej, który zginął z rąk sowieckich oprawców w podziemiach białostockiego więzienia.

O godz. 14.00 rozpocznie się wiec z okazji 105-lecia proklamowania niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Piłsudskiego. Z kolei o godz. 15.30 w auli WANS Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych odbędzie się koncert z okazji Dnia Voli (Dnia Niepodległości).

Obchody w Białymstoku organizują: Związek Białoruski w Rzeczypospolitej Polskiej, Białoruska Diaspora Białegostoku, Białoruskie Towarzystwo Historyczne. Szczegóły wydarzenia: 105. rocznica proklamacji Białoruskiej Republiki Ludowej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
Żywie Biełaruś! Marsz, koncerty, kiermasz – Białoruski Dzień Wolności w sobotę w Gdańsku

Złożenie kwiatów na mogiłach białoruskich działaczy, przemarsz ulicami Gdańska, kiermasz białoruskiej literatury, debata a także koncert – te wydarzenia znajda się w programie obchodów Białoruskiego Dnia Wolności. Organizatorzy zapraszają do udziału w sobotę 25 marca od godziny 10.30 do wieczora.

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Bialoruski-Dzien-Wolnosci-2023-w-Gdansku,a,239398

Nielegalne święto Białorusi. Co roku obchodom towarzyszyły liczne aresztowania
PR 24: Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co zrobić? Proponuje konkretne działania
25 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, wzywa do przyłączenia się do obchodów tego dnia – przekazała rzecznik prasowa Anna Krasulina w komunikacie dla mediów. Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że wedle ustaleń ośrodka Wiasna od lutego 2022 roku za działalność antywojenną zatrzymano na Białorusi co najmniej 1575 osób, a partyzantów kolejowych, blokujących transporty, skazano do tej pory na łącznie 191,5 roku więzienia.
Swiatłana Cichanouska podczas pobytu w Londynie w 2022 roku
Swiatłana Cichanouska podczas pobytu w Londynie w 2022 rokuFoto: PAP/PA

25 marca niezależne białoruskie środowiska obchodzą 105 rocznicę ogłoszenia niepodległego białoruskiego państwa. Tego dnia 1918 roku proklamowano Białoruską Republikę Ludową.

Białoruskie niezależne środowiska co roku obchodziły Dzień Woli organizując marsze, pochody, czemu niemal co roku towarzyszyły represje, w większości przypadków oznaczało to liczne zatrzymania, areszty prewencyjne, pobicia.  Obecnie w więzieniach znajduje się 1500 więźniów politycznych., wielu skazanych jest na długoletnie wyroki.

Biuro Swiatłany Cichanouskiej zachęca, by wesprzeć Białoruś organizując wydarzenie jej poświęcone, wyrażając wsparcie w sieci, wspierając białoruskie organizacje.

Trudna sytuacja Białorusinów po tym, jak reżim Łukaszenki wsparł Putina w jego agresji

Zespół Swiatłany Cichanouskiej zwraca uwagę, że to święto niezależnej Białorusi jest inne niż wszystkie. Po sfałszowanych wyborach w 2020 roku na Białorusi miały miejsce masowe protesty.Do więzienia trafiły tysiące osób.

24 lutego 2022 roku reżim Łukaszenki stał się wspólnikiem Putina w wojnie.

Jednak Białorusini w kraju i diaspora organizują antywojenny opór – zaznaczono.

Przypomniano że białoruscy partyzanci sabotowali linie kolejowe, aby zatrzymać transport rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę.

– Białoruscy ochotnicy walczą po stronie Ukrainy, powstał Pułk Kastusia Kalinowskiego. Białoruscy „cyberpartyzanci” przeprowadzają cyberataki na systemy białoruskiej kolei, aby zatrzymać ruch rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę, a także na systemy rosyjskich władz. (Na początku miesiąca) partyzanci uszkodzili rzadki i cenny rosyjski samolot wojskowy, który był używany do kalibrowania rosyjskich ataków na Ukrainę – zaznaczono

– Jednocześnie reżim robi wszystko, co w jego mocy, aby stłumić ruch antywojenny w kraju. Od 24 lutego 2022 roku zatrzymano co najmniej 1575 Białorusinów za ich antywojenne stanowisko – zaznaczono, przypominając dane zebrane przez Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.

Jak dodano, 56 osób zostało już skazanych na kary pozbawienia wolności od roku do 23 lat. 12 partyzantów kolejowych skazano łącznie na 191,5 lat więzienia. Co najmniej 31 osób zostało skazanych za fotografowanie/nagrywanie ruchów sprzętu wojskowego. 11 Białorusinów siedzi w więzieniach pod zarzutem walki po stronie Ukrainy – 8 z nich zostało już skazanych – poinformowano.

Czytaj także:
Propozycje konkretnych działań

Biuro Swiatłany Cichanouskiej zamieściło także propozycje konkretnych działań w związku z 25 marca. Co zatem, przykładowo, można zrobić w związku z Międzynarodowym Dniem Solidarności z Białorusią?

Zespół Swiatłany Cichanouskiej przekazał następujące przykłady:

  • Warto organizować publiczne wydarzenia, twarzą w twarz lub online, by dyskutować o możliwych rozwiązaniach i tym, co może zrobić społeczność międzynarodowa dla Białorusi
  • Można zadbać o pojawienie się w miastach, miejscowościach, wizualnych symboli poparcia dla Białorusi. Mogą to być graffiti, banery, plakaty, hashtagi #StandWithBelarus na tablicach informacyjnych komunikacji miejskiej czy umieszczanie flag na budynkach administracyjnych.
  • Białorusini za granicą mogą w tym dniu organizować pikiety solidarnościowe
  • Można prowadzić kampanie medialne, offline i online: informować o sytuacji na Białorusi, wskazywać że Białorusini to nie to samo, co reżim Łukaszenki, prosić o wspieranie suwerenności i niepodległości Białorusi. Można również pomóc dzieląc się wiadomościami o Białorusi w mediach społecznościowych z hasztagiem #StandWithBelarus
  • Można wesprzeć pułk białoruskich ochotników wojskowych Kastusia Kalinouskiego, walczący na Ukrainie
  • Można przekazać darowiznę fundacjom, które zbierają pieniądze i pomoc humanitarną, kupują lekarstwa, sprzęt i pojazdy, by przyspieszyć zwycięstwo Ukrainy. Biuro Swiatłany Cichanouskiej wskazało na takie fundacje i inicjatywy jak np.: BySol, ByMedSol, Free Belarus Center Belarusian Youth Hub, Center for Belarusian Solidarity, Białoruski Dom w Warszawie, Partyzanka and FreeShop Partyzanka, Country for Life. Takich organizacji jest dużo więcej.
  • Warto wyrazić solidarność z więźniami politycznymi i ich rodzinami. Warto napisać list. Można zostać „rodzicem adopcyjnym” więźnia politycznego na Białorusi. Warto odwiedzić stronę internetową Centrum Praw Człowieka Wiasna, aby dowiedzieć się więcej o więźniach politycznych Można do nich wysłać list za pośrednictwem iicjatywy letter.bel, można przekazac darowiznę dla wieźniów politycznych i otrzymać pocztówkę, koszulkę lub kubek z programu „Pocztówki”. Można wesprzeć Białorusinów, przekazując datki na fundusze pomocy więźniom politycznym i ich rodzinom – Country for Life, BySol, #BY_help (Country for Life, BySol, #BY_help).
  • Można wesprzeć dziennikarzy w sytuacjach awaryjnych: chodzi o wsparcie prawne i finansowe, pomoc w przeprowadzce i pobycie za granicą. Można wesprzeć organizacje pomagające dziennikarzom Media Solidarity Belarus (MediaSol), Reporterzy bez Granic, International Media Support (Security Fund).
Czytaj także:

***

Red. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Na podstawie m.in. tsikhanouskya.org

https://polskieradio24.pl/5/1223/artykul/3138212,cichanouska-wzywa-by-wlaczyc-sie-w-dzien-solidarnosci-z-bialorusia-25-marca-co-zrobic-proponuje-konkretne-dzialania

Dziś 25 marca Białoruś obchodzi Święto Niepodległości, nieuznawane przez reżim.

Obchodzenie Święta Niepodległości 25 marca jest na Białorusi zakazane, tak jak kiedyś w PRL-u zabronione były obchody 11 listopada.

– Tak, mimo że zaczynając od lat 80. i w latach 90. zawsze o tym dniu się pamiętało i Białorusini starali się świętować, choć nielegalnie, ten dzień. W 75. rocznicę w 1993 r. świętowano nawet na wyższym szczeblu państwowym; w patriotyczno-kulturalnej imprezie wziął udział stojący na czele państwa Stanisław Szuszkiewicz. Za czasów Łukaszenki co roku obchodom towarzyszyły liczne aresztowania. Jedynie cztery lata temu na stulecie powstania Białoruskiej Republiki Ludowej, które przypadło w 2018 r., społeczeństwo otrzymało zezwolenie na uroczyste obchody w Mińsku. W centrum miasta zorganizowano koncert, na mityngu powiewały flagi biało-czerwono-białe. W obchody włączyli się także duchowni prawosławni i katoliccy.

Czy 25 marca 1918 r. można by uznać za początek państwowości białoruskiej?

– Jeśli mówimy o początkach państwowości białoruskiej, trzeba sięgnąć wstecz do IX w., kiedy powstały księstwa Połockie i Turowskie. Później nasza państwowość była związana z Wielkim Księstwem Litewskim. Dzięki tym tradycjom mogła w 1918 r. powstać Białoruska Republika Ludowa. Widać więc, że fundamenty pod niezależne Państwo Białoruskie zostały założone 1000 lat temu. Powiedziałbym, że głównym wrogiem państwowości białoruskiej od zawsze była Rosja. Nasz naród białoruski największe wojny prowadził z Rosją, czy za czasów Księstwa Połockiego, czy za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego. Szczególnie w XVII w. wciąż toczono wojny z Moskwą. Gdy w 1918 r. powstała Białoruska Republika Ludowa to także została zniszczona przez Rosję. Nie mieliśmy takiego wojska, które by było zdolne się przeciwstawić Armii Czerwonej. W 1920 r. wybuchło nawet powstanie słuckie, ale Armia Czerwona je zdusiła.

więcej u źrodła: https://www.onet.pl/informacje/kai/nielegalne-swieto-bialorusi-co-roku-obchodom-towarzyszyly-liczne-aresztowania/ls5wzkz,30bc1058

2. Gadowski tv: Nowi koledzy Vladimira

https://www.youtube.com/watch?v=vvU0bH3WJlM

 

3. Andromeda: Igor Girkin w ostrych słowach zwraca się do Putina. A także stawia prognozy

https://www.youtube.com/watch?v=1mhm7SBFnIs

4. wR24: R. Wolbach – Zabrali prawdę i wolność! Teraz przychodzą po resztę?

https://banbye.com/watch/v_yDNHxTWBjG0c

 

Podziel się!