Wawel pokazał nieznane wcześniej miejsce. Niebawem odwiedzą je turyści
Od J.G. D.
Zamek Królewski na Wawelu to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce, a zarazem ważny element naszej historii. Znaczna jego część udostępniona jest dla zwiedzających, ale do piwnic turyści nigdy nie mieli wstępu.
Wawel pokazał swoje piwnice
Jak informuje „Gazeta Krakowska”, nowa ścieżka zwiedzania zamku królewskiego ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. Zanim jednak do tego dojdzie, eksperci będą musieli dokonać renowacji piwnic, których budowa zakończyła się w 1524 roku.
– Pokażemy podwaliny zamku – w sensie dosłownym i przenośnym – bo mówimy o fundamentach zamku, który powstał w XVI wieku – mówił w poniedziałek prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Otwarcie piwnic będzie oznaczało wprowadzenie nowej ścieżki zwiedzania zamku. Jednym z jej elementów ma być wyjaśnienie, w jaki sposób do zamku doprowadzana była woda. Ważnym punktem tej lekcji może być średniowieczna studnia.
– To, jak funkcjonował Wawel jako zamek, wzbudza ciekawość, m.in. to jak pozyskiwano tu wodę. Studnia znajduje się w piwnicach skrzydła wschodniego, wzniesionego przy budowie pałacu renesansowego w początku XVI wieku. W latach 80. XX wieku odbyły się kompleksowe badania studni, które wykazały, że pochodzi ona jeszcze ze średniowiecza – wyjaśniały Martyna Bulińska, konserwatorka architektury na Wawelu oraz Anna Maria Pieczyńska, koordynatorka projektu Wawel Podziemny.
Wyjątkowa atrakcja dla turystów jeszcze tej jesieni
Z zapowiedzi dyrektora zamku wynika, że celem przeprowadzonych prac będzie zagwarantowanie zwiedzającym wrażeń, których nie mogli doświadczyć nigdzie indziej.
– Turyści będą mogli zobaczyć tak wspaniałe przestrzenie, jak np. oryginalna zachowana średniowieczna studnia. Opowiemy o dziejach królewskiej rezydencji za pomocą detali i kamiennych reliktów, a także wielowiekowych, renesansowych i gotyckich murów, w sposób innowacyjny, nastawiony na doświadczenie. Nikt przed nami tego nie uczynił – wyjaśniał Betlej.
Rewitalizacja zamkowych piwnic ma kosztować ponad 12,4 mln zł. Zdecydowana większość środków będzie pochodziła z ministerstwa kultury. Warto też podkreślić, że choć pierwsi turyści do podziemi Wawelu zejdą już jesienią 2023 roku, to ostateczna rewitalizacja piwnic powinna zakończyć się do 2025 roku.