PAP: Przyszłość 500-letniego dębu wciąż jest niepewna. Ktoś rozpalił ognisko w pniu drzewa

Przyszłość 500-letniego dębu wciąż jest niepewna. Ktoś rozpalił ognisko w pniu drzewa

Od J.G.D.

Dąb Cysters

 

Kilka miesięcy temu wandale podpalili 500-letnie drzewo. Od tego czasu przyszłość „Cystersa” jest niepewna. Dąb niedługo przejdzie tomografię pomocną w ocenie jego stanu, ale dopiero wiosna pokaże, czy zabytkowe drzewo przetrwało wypalenie swojego pnia.

„Cysters” to jedno z najstarszych i najokazalszych drzew na Górnym Śląsku, rosnące w parku otaczającym zespół klasztorno-pałacowy dawnego opactwa cystersów w Rudach k. Raciborza.

W październiku ubiegłego roku ktoś podłożył ogień wewnątrz pnia, który w dolnej części jest częściowo pusty. Pożar udało się ugasić, ale stan drzewa jest trudny do ustalenia. Pomóc w tym ma tomografia.

„Tomograf zbada tkankę żywą w drzewie i pomoże nam określić stopień jego uszkodzenia, dostarczając wiedzy, czy konieczne są jakieś bieżące prace pielęgnacyjne w koronie lub w samym pniu” — powiedział PAP pełniący obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Marcin Fischer.

„Na dziś możemy jedynie mieć nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Na razie nie zaobserwowaliśmy żadnych niepokojących zmian, ale dopiero wiosna pokaże nam, czy ruszą pączki na drzewie, czy też zmiany po pożarze są na tyle istotne, że spowodują zaburzenia i śmierć tego drzewa” — dodał leśnik.

„Cysters” walczy o życie

„Cysters” przeszedł już tomografię kilkanaście lat temu, dzięki czemu teraz, po kolejnym badaniu, leśnicy będą mogli porównać obydwa obrazy. „Będzie można ocenić, jaka jest dynamika procesów biologicznych w drzewie; w jakim stopniu tkanka jest żywa, a w jakim stopniu uległa zniszczeniu przez pożar” — mówił Fischer.

Dąb „Cysters” ma około 500 lat i jest jednym z najokazalszych drzew rosnących na Górnym Śląsku. Jego wysokość sięga 26 metrów, obwód pnia wynosi 735 cm, średnica mierzona na wysokości 130 cm od ziemi to 230 cm. Z nasion „Cystersa” wyhodowano setki młodych dębów, z których powstały pamiątkowe aleje m.in. dębowa aleja upamiętniająca Światowe Dni Młodzieży.

  • Źródło:
  • PAP
Podziel się!