Okiem Vrana: Lōka, Lōgōṁ, Lōga, Luǵeto przeworscy Lugii znaczy ta nazwa ludzie, lud (Archiwum)

Lōka, Lōgōṁ, Lōga, Luǵeto przeworscy Lugii znaczy ta nazwa ludzie, lud.

 

 

Lōka, Lōgōṁ, Lōga, Luǵeto przeworscy Lugii znaczy ta nazwa ludzie, lud.

Pojawiają się narzędzia o których nie śniło się językoznawcom, a z których może skorzystać każdy, jak choćby http://translate.google.pl co prawda nie są doskonałe najlepiej działa w językach hindusów, ale można tam sobie sprawdzić w ułamku sekundy ponad 60 języków i ich podobieństwa, mamy zapis fonetyczny, niekiedy można odsłuchać (hindi), słowo ogień czy ludzie etymologicznie mamy takie same jak w hindi (lōgōṁ brzmi lugom, lōga czytają lo_ ) bliskie macedońskiemu, choć ognie-agni paradoksalnie lepiej je wymawiają/zapisują postdrawidowie (telugu).

Miłość to czeski láska, szwedzki älska, duński elske, a u nas być może zmieniła się łaskę, łaskawca to człek miłosierny, taki „wasza miłość”. Miłość jest wspólna z łotewskim mīlestība, czy litewskim meilė. Chorwaci, Serbowie mają z Skandynawami lök wspólną nazwę Luk (cebuli) też nazywają czosnek (češnjak) białym lukiem (bijeli luk), jak Szwedzi vitlök (vit-biały).

Ad. Lukku ks. Szaniawskiego & Luudu (Asyryjskie)– Lidia – Lydia & przeworscy Lugii w różnych językach i.e. znaczy ta nazwa ludzie, lud.

Nie ma żadnego problemu by ustalić etymologię i czas powstania pewnych terminów przy pomocy hindi czy bengali, choć nie ma żadnej regularności mamy prawie losowo zachowane słowa Adam (człowiek) jest w hindi i w tureckim, łać. populus w albańskim popullit, pobl w walijskim, khora (ludzie) w bułgarskim jakby było wtórne do nazwy Korwatów (Chorwatów), bo różną te ludy mają historię.

człowiek, ludzie, lud, ogień

homo,hominibus, plebs, ignis (łacina)

Mānuṣa, Lōka, Jana (Lōkēra, Mānuṣēra) (bengali)

Maniṣi, prajalu, Mandi, Agni, (telugu)

Ādamī, lōgōṁ, lōga, Āga (hindi)

čovekot , luǵeto , luǵe, ogan (macedoński)

chovek, khora, narod, ogŭn (bułgarski)

muzhchina (chelovek), lyudi, narod, ogonʹ (rosyjski)

cilvēks, cilvēki, tauta (naród),uguns (łotewski)

Mann, Leute (Menschen), Leuten Feuer,(niemiecki)

fear, daoine, daoine, dóiteáin (irlandzki)

dyna, phobl, pobl (wlad, cenedl-naród), tân (walijski)

adam, halk, insan, yangın (turecki)

njeri (burrë), njerëz, popullit, zjarr (albański)

Wniosków sobie z takiego zestawienia można dużo wyciągnąć, chronologie takich słow jak ludzie, luǵeto, lōgōṁ, czy ogień, Agni, Āga, uguns, tu też yangın? (angina-zapalenie), mają ponad 3500 lat, też Mānuṣa, Mann, forma Leute jest albo późnym zapożyczniem poprzez lud(lut), albo istniał już wtedy podział na dwa obozy językowe w jednym był Lud-lut-leut w drugim Lug np. Lugii…

Możliwe też jest, że pierwotne jest lud, ludzie i dopiero póżniej przeszło w lug-luk, na to by wskazywała nazwa góry/kopca-topy/dory-Ḍhēra (hindi-kopiec i Ṭŏpa-góra) która jest taka sama w hindi i połabskim dt->gk w topa/topp(góra-hindi)/stupa (Ṭōpa też hełm w hindi) t->k, a u nas kopiec i w łacinie capitis(kapitis), bogini scytyjska Tapiti->grecka (D)Hera od nazwy góry.

Oczywistym też jest, że poglądy G. Labudy na starożytne pochodzenie Kaszubów są jak najbardziej słuszne, Połabianie już 3500 lat temu mówili odrębnym dialektycznie językiem od Harów (Chorwatów-Lugii), to zróżnicowanie dialektyczne przeniesiono do Indii gdzie się zachowało, niestety język połabski wymarł.

Luke, lučice, sidrišta i vale na Jadranu (chorwackie)

Porty, przystanie, kotwicowiska i zatoki na Adriatyku.

Przybić do lądu, lądować to pierwotnie przybyć do brzegu. W naszym języku zachowała się chorwacka nazwa Luciców ( lučice) która jest analogiczna jak nazwa Portugalczyków od portów łać. portus, portorium, portubus.

Jednak etymologicznie to ląd odpowiada chorwackim słowom luke, lučice, tak jak etymologicznie Lōka, lug w bengali czy hindi odpowiada naszemu ludowi.

Co ma chorwacka cebula luk z ziemią, to samo co najpewniej ma ziemniak (kartofel)z ziemiaństwem czy ziemianami (mieszkańcami ziemi), tak jak (ros. lug-łąka) trnabhūmi– łąka w bengali ma związek z łacińską nazwą człowieka-homo (hominibus), regularne słowotwórstwo od ziemi ale nieregularnie zachowane w różnych i.e. i nie i.e językach.

ps. nie ma co się przejmować za kilka lat maksymalnie kilkanście ważne będzie to co ustalą omnipotentne „superinteligentne” superkomutery, programowanie przez Hindusów, a nie jacyś tam naukowcy.

 

źródło: https://vranovie.wordpress.com/2011/08/27/lukku-ks-szaniawskiego-luudu-asyryjskie%e2%80%93-lidia-%e2%80%93-lydia-przeworscy-lugii-w-roznych-jezykach-i-e-znaczy-ta-nazwa-ludzie-lud/

Podziel się!