„Hiszpański Stonehenge” wyłania się z tamy dotkniętej suszą

„Hiszpański Stonehenge” wyłania się z tamy dotkniętej suszą

Od Poli Dec

„Hiszpański Stonehenge” wyłania się z tamy dotkniętej suszą

Cáceres, Hiszpania, 18 sierpnia (Reuters) – Surowe lato spowodowało chaos dla wielu wiejskich obszarów Hiszpanii, ale nieoczekiwany efekt uboczny najgorszej suszy w kraju od dziesięcioleci zachwycił archeologów, pojawienie się prehistorycznego kamiennego kręgu. tamy. Cofnięta linia wodna.

Oficjalnie znany jako Dolmen z Guadalperal, ale pod hiszpańską nazwą Stonehenge, uważa się, że krąg dziesiątek wykutych w skale kamieni pochodzi z 5000 lat p.n.e.

Obecnie jest całkowicie odsłonięty w jednym zakątku zbiornika Valdecanas, w centralnej prowincji Cáceres, gdzie według władz poziom wody spadł do 28% jego pojemności.

„To niespodzianka, to rzadka okazja, aby się do tego dostać” – powiedział archeolog Enrique Cedillo z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, jeden z ekspertów ścigających się, by zbadać krąg, zanim zostanie ponownie zalany.

Został odkryty przez niemieckiego archeologa Hugo Obermayera w 1926 roku, ale obszar ten został zanurzony w 1963 roku w ramach projektu rozwoju obszarów wiejskich pod dyktaturą Francisco Franco.

Od tego czasu był w pełni widoczny tylko cztery razy.

Dolmeny to pionowo ułożone kamienie, które zwykle podtrzymują płaską skałę. Chociaż jest ich wiele rozsianych po Europie Zachodniej, niewiele wiadomo o tym, kto je założył. Ludzkie szczątki, które zostały znalezione w wielu miejscach lub w ich pobliżu, doprowadziły do ​​często cytowanej teorii, że są to grobowce.

Lokalne stowarzyszenia historyczne i turystyczne apelują o przeniesienie kamieni Guadalperal do muzeum lub w inne miejsce na suchym lądzie.

Ich obecność to także dobra wiadomość dla Rubena Argentasa, który jest właścicielem małej firmy zajmującej się wycieczkami łodziami. „Pojawia się dolmen i zaczyna się turystyka dolmenów” – powiedział Reuterowi po dniu pełnym turystów, który spędził na przewożeniu turystów do miejsca iz powrotem.

Badania opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience pokazują, że zmiany klimatyczne sprawiły, że Półwysep Iberyjski jest suchy w ciągu 1200 lat, a zimowe deszcze będą dalej słabnąć.

Dodatkowe reportaże autorstwa Susany Vera, napisane przez Anę Valderramę i Andre Khalila; Montaż przez Johna Stonestreeta

 

źródło: ttps://www.strefammo.pl/hiszpanski-stonehenge-wylania-sie-z-tamy-dotknietej-susza/

Podziel się!