Huculski krzyż-swastyka i stroje swadziebne

Huculski krzyż-swastyka i stroje swadziebne

 

Zwracam uwagę, że jest to krzyż prosty równoramienny, czyli krirk – rączka służy tylko do jego trzymania. Równoramienny krzyż skośny – żeński nazywał się krzyżmo (krirma). Nazwa krzyżmo została przywłaszczona przez chrześcijaństwo  i ma bardzo wysokie konotacje liturgiczne jako wyjątkowy rodzaj namaszczenia, czyli uświęcenia.

Huculski krzyż-swastyka i stroje swadziebne

Zwróćmy uwagę na bajorki w barwach wszystkich tynów bożych zawieszone na dwóch Drzewach Szczęścia (Drzewach Światach) – iglastych chojkach – po prawej  stroju męskiego męska chojka, a po lewej żeńskiego żeńska. Swadźba to inaczej złączenie męża z żeną, czyli mężczyzny z kobietą dojrzałą do założenia rodziny – mąż- żeństwo.

Nad „młodymi” ich osobiste ręczniki obrzędowe oraz światy-sady. Widać na czapce łubek-wian męski i na stroju kobiecym nasadzany na włosy łubek-wian żeński. Na stole czapy-wogóły obrzędowe swadziebne. I oczywiście wielobarwna-tęczowa zwieńczona kwiecistą koroną Owca (Owis, Ovulum – symbol jaja, zapłodnienia, ognia i światła i pierwszego dziecka-dziedzica). Wszystko to pogańskie czyste szaleństwo płynące prosto z Wiary Przyrodzonej Słowian.

Podziel się!