Włodzimierz Skupień – Gród Lubusz
z cyklu: Slavia & Germania (odcinków: 20)
Lubusz (niem. Lebus) miasto w Niemczech, w Brandenburgii, nad Odrą .Dzisiaj jest to miasteczko zupełnie prowincjonalne, położone kilka kilometrów na północ od Frankfurtu nad Odrą. Kiedyś było inaczej, kiedyś Lubusz był stolicą Ziemi Lubuskiej ,siedzibą biskupa i ważnym punktem handlu na szlakach do Bałtyku i na wschód Europy .Mamy dzisiaj województwo Lubuskie a niestety nie mamy Lubusza, został po tamtej stronie Odry i całkowicie utracił znaczenie w stosunku do pobliskich Frankfurtu i Kostrzynia. Gród leżał kiedyś na wysokiej wyspie na Odrze , bardzo dogodny do obrony zasiedlony był już w epoce brązu .Zmiana koryta Odry przykleiła go do zachodniego brzegu i w ten sposób utracił szansę a powrót do Polski w 1945 roku, podobnie jak wiele innych miast Ziemi Lubuskiej pozostał po niemieckiej stronie .Szkic na mapie cieniowanej pokazuje dawne koryta Odry (czerwona linia przerywana ) :
Niemiecka strona Slawenburgen tak opisuje ten gród :
Już w epoce brązu gród na Wzgórzu Zamkowym w Lubuszy został ogrodzony wałem. I drewnianą palisadą . Po jego zniszczeniu, około 800 pne. został odbudowany i zasiedlony przez przedstawicieli tzw kultury łużyckiej ( Grupa Górzycka ) przełomu epok brązu i żelaza . Badania archeologiczne wskazują na nowe umocnienia grodu przez osiedlających się w Lubuszy Słowian najpózniej na początku wieku IX. . Był to główny gród plemienia Lubuszan( Leubuzzi,) najbardziej wysuniętego na wschód odłamu Wieletów( Wilzen) .Zajmowali oni oba brzegi Odry i prawdopodobnie nazwa grodu pochodzi własnie od nazwy plemienia . Od tego czasu używana j est nazwa grodu w formach Lubusz, , Lebuz lub Lebus . Uważa się też , że z kolei nazwa plemienia Lubuszan pochodzi od imienia Liubus , noszonego przez wodza Wieletów , który na początku IX wieku miał zwierzchnictwo nad plemionami Wilczan . Około 925 roku zamek został prawdopodobnie ponownie zniszczony w wyniku wewnątrzplemienych sporów o władzę .. Dawny gród znajdował się na wzgórzu nazywanym dzisiaj Wzgórzem Zamkowym (Schlossberg)
Tyle można przeczytać na stronie Ronny Krugera.
Przektrój przez wzgórze zamkowe , którego zdjęcie przesłał mi nieoceniony Adrian Leszczyński pokazuje kolejne fazy przebudowy grodu od epoki brązu ( zielony), poprzez wczesną epokę żelaza ( żółty ), epokę osadnictwa słowiańskiego ( szary i niebieski) aż po przebudowy z XIII i XIV wieku (:czerwony i czarny ).
Adrian przesłał mi więcej zdjęć z tego grodu wraz z kilkoma informacjami. Zainteresowany tematem odwiedziłem to miasteczko w trakcie swojej niedawnej podróży do Niemiec. Muszę przyznać, że w ostatnich latach ( od wizyty Adriana ) wiele się tam zmieniło. Po przeprowadzeniu gruntownych prac archeologicznych powstał tam ciekawy kompleks informacyjo-rekonstrukcyjny.
Zarysy, kształt i funkcję grodu z czasów jego świetności ( XII w) przedstawia stalowo-kortenowa konstrukcja wskazująca obrys historycznych budynków, murów ,fosy i mostu . Jest do tego wiele tablic informacyjnych i zieleni. Także ławeczki i stoły dla odpoczynku po wspinaczce na wysokie wzgórze a także piękny taras widokowy na Odrę i Polskę . Trafiłem na dobrą pogodę i mam świetne wrażenia z pobytu . Oto kilka zdjęć . Na pierwszym most ponad fosą do grodziska .
Na drugim obrys baszt i murów zamku w Lubuszy będącego pałacem biskupów .
No i wspaniały widok z tarasu na Odrę ( taras to miejsce jednej z 3 wież ).
Aby sobie lepiej wyobrazić to miejsce posłużę się jeszcze raz zdjęciem Adriana Leszczyńskiego, zdjęciem makiety zamku z muzeum Lubusza .
Muszę dodać, że na dole, nad Odrą w tzw. Dolnym Mieście jest marina żeglarska, plac biwakowy, przystań kajakowa , miejsce na ognisko i grilla ( nawet drewno na ognisko leży ), jest też restauracja z dużym ogródkiem i parkingiem. Poza tym wiele informacji po polsku jak chociażby taki słupek, jak na poniższym zdjęciu . Polecam !
Uzupełnię jeszcze trochę informacji historycznych . Lubusz został włączony do Państwa Mieszka około 960 roku i od razu wzmocniony i rozbudowany . Jako gród graniczny narażony był od początku na ataki ze strony cesarstwa . W trakcie konfliktu z Geronem Lubusz został na pewien okres utracony. Potem odzyskiwany i znowu tracony. Rozgrywały się tam walki i bitwy . Gród Lubusz , został zaatakowany i zniszczony w 1012 przez Bolesława Chrobrego, który wobec niedojścia do skutku wyprawy saskiej na Polskę w tymże roku, przejął inicjatywę w wojnie. W 1013 zawarto pokój, na mocy którego książę polski otrzymywał od króla niemieckiego Henryka II Milsko i Łużyce w formie osobistego lenna. W 1124 (w czasach Bolesława III Krzywoustego) legat papieski Idzi z Tuskulum wpłynął na powstanie tutaj diecezji lubuskiej, której zadaniem miała być chrystianizacja pogranicznych terenów słowiańskich.
Na skutek rozbicia dzielnicowego Polski w 1138 Lubusz został częścią księstwa śląskiego. w 1209 roku miała w Lubuszu miejsce bitwa pomiędzy oddziałami margrabiego Dolnych Łużyc Konrada II a wojskami księcia wielkopolskiego Władysława III Laskonogiego wspierającymi obrońców Lubusza.
Poniższa mapa przedstawia obszar Ziemi Lubuskiej za czasów Henryków Sląskich.
W 1226 książę Henryk I Brodaty nadał Lubuszowi prawa miejskie. W 1239 pod Lubuszem miała miejsce bitwa, w której Polacy pod wodzą Henryka II Pobożnego zadali ciężkie straty siłom Marchii Brandenburskiej, chcącej zająć ziemię lubuską. Od 1242 do 1248 pozostawał w granicach księstwa wrocławskiego. W latach 1249-1252, na skutek sprzedaży przez księcia legnicko-głogowskiego Bolesława Rogatkę, Ziemia Lubuska przeszła w ręce najpierw arcybiskupów magdeburskich, w końcu margrabiów brandenburskich. W 1276 roku biskup Wilhelm I z Nysy przeniósł siedzibę diecezji lubuskiej z Lubusza do Górzycy. Pod koniec XIII wieku znaczenie Lubusza zmalało, a centra dzielnicy zaczęły przenosić się do innych miejscowości: Kostrzyna nad Odrą, Frankfurtu nad Odrą . Biskupi lubuscy do 1424 byli podlegli jeszcze arcybiskupowi w Gnieżnie . W 1424 r. biskupstwo lubuskie zostało podporządkowane arcybiskupowi w Magdeburgu, a w 1598 zostało zlikwidowane . Polityka przejmowania przez kościół dóbr skłóconych w czasie rozbicia dzielnicowego książąt polskich doporowdziła do stopniowej utraty ziemi lubuskiej na rzecz Brandenburgi, która wykupywała dobra kościelne i przyłączała do cesarstwa .W pewnym okresie do kościoła nalezało 80% dóbr ziemskich Ziemi Lubuskiej nadanych czy wykupionych od polskich ksiąząt. W XV wieku kupili to wszystko Krzyżacy i doszli tym sposobem do samego Gdańska. Wszystko lega artis , powoływali się na kroniki Einharda . Niemcy będąc spadkobiercami cesarstwa Karola Wielkiego, który miał lenników aż do Wisły ( tak więc do Gdańska ), mieli w/g nich prawo do tych ziem .
Na koniec historyczny szkic Lubusza . Widoczne 3 charakterystyczne wieże na wysokim wzgórzu.
jeśli Lubusz uchodził za największą twierdzę i mógł być broniony przez 3 tysiące zbrojnych, to musiał zajmować dużo większy niż sugerowany w materiale.