Klub Gaja: Święto Drzewa, Drzewo Roku 2019

Klub Gaja: Święto Drzewa, Drzewo Roku 2019

200-letni bez czarny na jednym z osiedli w Rzeszowie

Drzewo Roku 2019 – znamy 16. finalistów!

Dęby Wolności, wiekowe lipy, sosny, grab, kasztanowiec, morwa, bez czarny i grusza z Doliny Miłości to finaliści tegorocznego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu te niezwykłe drzewa związane z historią naszego kraju, będące od pokoleń elementem lokalnych ojczyzn wezmą udział w ogólnopolskim plebiscycie o tytuł Drzewa Roku 2019.


9. już edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16. finalistów, którzy są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią polskiej przyrody, kultury i historii.

„Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku zorganizowana została w 100 rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. W opisie znaczenia drzew zwracano uwagę na rolę drzew w historii Polski. Zgłoszone do konkursu drzewa były świadkami ważnych wydarzeń w historii naszego kraju bowiem zdecydowana większość z nich osiągnęła już sędziwy wiek  liczący niekiedy ponad 200 lat. Uczestnicy konkursu często podkreślali również ochronne znaczenie drzew w środowisku przyrodniczym i ich rolę w krajobrazie. Wskazywano prawne możliwości objęcia ochroną drzew w formie pomnika przyrody aby  mogły one cieszyć swoim pięknem następne pokolenia” – mówi dr hab. prof. Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek jury konkursu Drzewo Roku.

Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja, członek jury dodaje – „W tym roku tradycyjnie dominują dęby, których zgłoszono najwięcej. Jednak do finałowej szesnastki dostały się też drzewa innych gatunków np. morwa, grusza czy bez czarny. Dęby z racji swoich rozmiarów i majestatycznego wyglądu powszechnie budzą nasz podziw, myślę jednak, że warto pamiętać także o innych gatunkach. Często są to drzewa z ciekawą historią, piękne i okazałe oraz spełniające bardzo istotną role w przyrodzie np. dziko rosnące drzewa owocowe dostarczające pożywienia ptakom” .

Dziennikarka i jurorka konkursu Ewa Furtak komentuje – „Od kilku lat jednym z tematów najczęściej zgłaszanym dziennikarzom przez mieszkańców jest to, że gdzieś chcą wyciąć drzewa, a ludzie nie chcą się na to zgodzić, protestują i proszą o wsparcie. Drzewa stały się dla nas ważne, zaczęliśmy ich bronić przed wycinką, często bezmyślną i zupełnie niepotrzebną, robimy to coraz bardziej skutecznie. To nasi przyjaciele. Nadajemy im imiona, znamy ich historie, czasem od sadzonki albo od nasiona, odwiedzamy je przy różnych okazjach. Nic dziwnego, że zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku z każda edycją są coraz ciekawsze i coraz piękniejsze.”

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2019 dowiemy się już w czerwcu tego roku. Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą przygotować się do zaciętej rywalizacji, bowiem zwycięzcę wybiorą sami internauci podczas głosowania na www.drzeworoku.pl

Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2019

Bez czarny  w Rzeszowie (woj. podkarpackie) – bez czarny, wiek ponad 200 lat, wysokość ok. 6 m, obwód 125 cm. Zgłoszony przez Halinę Sikorę z Rzeszowa.

Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samy sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo  przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

więcej u źródła: http://swietodrzewa.pl/?p=11222

Podziel się!