WSIiZ w Rzeszowie: Jak mówić, żeby nas słuchano? – Prof. Jerzy Bralczyk

Jak mówić, żeby nas słuchano? – Prof. Jerzy Bralczyk

Nie interesuje mnie co kto myśli i mówi na temat Jerzego Bralczyka. Jest super człowiekiem, niezależnie od poglądów politycznych. Swego czasu, kiedy moje dzieci były małe, udostępnił mi swoje mieszkanie w Nowej Hucie (wtedy już przenosił się do Warszawy), żebym mógł tam spokojnie pisać książki, których i tak nie dopuszczała do druku Cenzura PRL. Sprawę przypieczętowaliśmy u nas na Promienistych, tj. u Braci Pawłowskich piętro wyżej, przy butelce zimnej wódki z Maćkiem Pawłowskim. W olbrzymiej nowohuckiej bibliotece profesora Bralczyka odkryłem prawdziwy skarb wczesno-socjalistyczne tłumaczenie Ruskich Bylin – komplet – wszystkie Byliny w wersji rosyjskiej z podanym obok  przekładem na język polski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Bylina_(literatura))! Prawdziwy rarytas! Palce lizać!!!

Dla moich prac nad Mitologią Słowian miały te przekłady bardzo duże znaczenie. Próbowałem go namówić żeby mi je sprzedał, albo sprezentował – nic z tego. Rozumiałem go, bo dobrze wiem co to znaczy pokochać jakąś książkę. Miałem za to dzięki niemu możliwość dokładnego, drobiazgowego ich przestudiowania. Cenię profesora za wkład, jaki swoimi zasobami bibliotecznymi i udostępnieniem mi miejsca do pracy, wniósł do powstania Księgi Tura. Posłuchajcie doskonałego wykładu tego wielkiego znawcy języka polskiego, doskonałego mówcy i gawędziarza. Rzadko można spotkać tak przyjacielską osobę.

 

Profesor Jerzy Bralczyk wygłosił 3 kwietnia wykład pt. „Jak mówić, żeby nas słuchano?”. Było to ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Tygodnikiem Powszechnym.

https://www.youtube.com/watch?v=TG4ZAGnlPOY

 

 

https://wsiz.rzeszow.pl/pl/Uczelnia/W…

 

Czytajcie też:

Klasyczne ilustracje słowiańskie (tym razem także teksty i analiza) – Skrzynia B: Byliny według Georgija Judina

Podziel się!