Świąteczne Obwary – obwarzanki, pogańskie pągi/pączki, korowaje, placki, borysy
Korowaj – Obwarzanek – Placek z Serem – co je łączy? Nie, nie tylko kształt. Kiedyś wszystkie te wypieki, podobnie jak i Sękacz, były pieczywem obrzędowym przypisanym do różnych obrzędów ofiarnych, dla różnych bogów Wiary Przyrodzonej Słowian.
Kula Ziemska, dysk Słońca i Księżyca, kształt Kopuły Nieba – nic dziwnego, że pieczywo obrzędowe miało najczęściej kształt koła, kołacza lub torusa. Oczywiście było znacznie więcej rodzajów pieczywa obrzędowego niż tutaj przedstawiamy.
Chlebki Wielkanocne – Słońce/Światło i Woda
http://najsmaczniejsze.pl/2010/04/chlebek-wielkanocny/
Bardzo bogate były obrzędowe wypieki świąteczne w kształcie zwierząt – związane z wielkimi świętami Równonocy i Przesileń. Toczące się w tym czasie na niebie gwiaździstym Bitwy Niebieskie i Dzikie Łowy wymagały oddania tego faktu w ofiarach składanych Żywiołom i Mocom w tym czasie, a więc znajdowało to odbicie i w świątecznych wypiekach.
Z maleńkich chlebków wielkanocnych robiono naszyjniki z papierowymi barwnymi wachlarzykami, pozostałością po obrzędowych pogańskich bajorkach. Sam zajadałem się na odpustach w Lanckoronie i Kalwarii takimi kolorowymi łańcuchami z chlebków.
Odpowiadają im indyjskie chlebki Naan
To chlebki Morów, Marzanny-Mary-Maramurieny i Mora-Moroza. Nie są one żałobne ani smutne, towarzyszyły zawsze radosnej Wielkiej Nocy , początkowi słowiańskiego roku rolnego.
Marmuriena-Zima odpływa rzeką, lub spala się w płomieniach słońca/ognia, odchodzi na długi czas, a chlebki pozostają do świątecznego śniadania następnego ranka.
Istniała wielka różnorodność obrzędowego pieczywa ponieważ dla każdego z bogów Żywiołów i Mocy pieczono inny rodzaj świętego chleba i ciasta. Miały też one różne nazwy charakterystyczne dla tychże bóstw.
Klasyczny torus wielkanocny
Pączki z różą towarzyszyły tak Kraczunowi – Godom Zimowym jak i Godom Letnim – Kraszowi/Kresowi
Te świąteczne wypieki przetrwały do dzisiaj, przetrwały też ich charakterystyczne miana przypisane bóstwom i tym właśnie dziwnym trafem, a może wcale nie dziwnym, możemy dzisiaj odtworzyć boskie imiona, i zakresy kosmicznych czy ziemskich sił, którym przypisano owe święte wypieki.
Placek z Serem. Ser i Serwatka, napój święty Kapalica i Kruż-Krasz – to wypiek i napitek przypisany do Letniego Górowania Słońca – Święta Kupały – Kresu – K-RA-Su, KRASZu.
Chleb Kupalny na Liściu Kapusty – polski
(http://zakalcemegozycia.blogspot.com/2014/07/chleb-polski-na-lisciu-kapusty.html)
http://zakalcemegozycia.blogspot.com/2014/07/chleb-polski-na-lisciu-kapusty.html
Pąk i Pączek oraz Poncz-Brzęk to napoje Bogów Mnożności – Sporów, związane ze Sparzychą-Sparyszą-Spjechą i Sporem-Spasem
Korowaj/Karawaj trzywężowy
Obwarzanki/Placki Serowe kurdyjskie
Kołacz Śląchsko-Pomorsko-Harski (Lwowski)Korowaj Kupalny, Kraszowy – Dziewanny-Krasy i Dziwienia-Kraszenia (Kryszny) – Różano-Gwiaździsty
KA-RA-waj K-RAszowy różano-gwieździsty, białoruski
Korowaj podlaski – cztery splecione węże – Korowaje towarzyszą zaślubinom i weselnym obrzędom jako że Bogini Łada i Ładon (Ład-Lel) są opiekunami małżeństwa , tymi którzy nadają dzikiej żądzy i Koszaniu – ład, ułożenie w związek.
Sękacz domowej roboty – to pieczywo poświęcone jest także Sporom
Sękacz czyli Pągacz (pagacz)
Obwarzanek (Obr-War-RA-nek) – pieczywo poświęcone Bogom Przeznaczenia i Bogom Słońca
Obwarzanek Krakowski z trzech splecionych węży – Mokoszny – Makowy Oroboros Przeznaczenia i Solny -Sourażiczny/Souneczny Oś-Kalpa – Sól/Suł to Kryształ Słońca.
Obwarzanek Mokoszny – Przeznaczenie
Krakowski Obwarzanek magiczno-ezoteryczny
Obwarzankokorowaj – poświęcony Rodowi i Rodżanie-Przyrodzie
Chleb Borys – poświęcony Borowiłom – Boranie i Borowiłowi
Chleb Siemieniak – poświęcony Simom (Matce Ziemi i Simowi) – z siemieniem lnianym i innymi ziarnami w całości
Chleb Ragany – litewski (RAzowy)
Chleb Rgłów (Ragany-Reży i Rgła), polski, domowy, z reży czyli z żyta
http://zapachchleba.blogspot.com/2014_02_01_archive.html
Chleb Księżycowy – Czarny
Chleb Czarny – wersja drożdżowa.
Chleb litewski czarny Boćiu ajeras 0.4 kg
Czarna Polewka to napój księżycowy, który towarzyszył obrzędom z Czarnym Chlebem. Z czasem nabrał ów napój „morowej”, zaświatowej wymowy – podawano go w formie zupy (na okrągłym talerzu) na znak odrzucenia małżeńskiej oferty, miłosnych zalotów, uśmiercenia nadziei.
http://dancia.bloog.pl/id,5398934,title,Czarny-chleb,index.html?smoybbtticaid=616850
Czarny Chleb z Czarnym Bzem – Welesowy