Ruch Kukiza przeciw CETA i TTIP! Manifestacje w Warszawie i Krakowie.

Kukiz, Partia Razem i SLD przeciw CETA

Dodano: 15.10.2016 [15:03]

Kukiz, Partia Razem i SLD przeciw CETA - niezalezna.pl

foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska

W Warszawie, a także w kilku innych miastach, trwa kilkusetosobowy protest przeciwko kontrowersyjnym umowom CETA i TTIP. Stołeczną manifestację zorganizowała pozarządowa organizacja Akcja Demokracja. W wiecu biorą udział min. Paweł Kukiz, Partia Razem i SLD.

PiS dał „zielone światło” ws. umów o wolnym handlu z USA i Kanadą – zastrzegając, że żadna umowa godząca w interes Polski nie będzie przyjęta. Nie uspokoiło to przeciwników tych porozumień, którzy zwracają uwagę na brak przejrzystości w toczonych negocjacjach oraz na niebezpieczeństwa grożące polskiemu rolnictwu i przemysłowi.

W dzisiejszej manifestacji w Warszawie – zorganizowanej przez Akcję Demokrację – biorą udział przeciwnicy podpisywania umów CETA i TTIP, w tym politycy: Paweł Kukiz, Partia Razem i SLD. Ich zdaniem umowa jest groźna dla polskiej gospodarki.

CETA, podobnie jak TTIP, na całym świecie spotkała się z ogromną krytyką ze strony organizacji społecznych. Główne punkty tej krytyki to zagrożenie dla miejsc pracy, zagrożenie spowodowane obniżeniem a docelowo zniesieniem ceł w handlu między UE a Kanadą, zagrożenie dla budżetów publicznych na skutek arbitrażu inwestor-przeciw-państwu oraz zagrożenie dla ochrony praw konsumenckich.

W Warszawie odbył się protest przeciwników CETA i TTIP

Ulicami Warszawy przeszła demonstracja przeciwników CETA (układy o wolnym handlu między UE a Kanadą) i TTIP (układy między UE a USA). Protest zorganizowała organizacja pozarządowa Akcja Demokracja. Poparły ją m.in. związki zawodowe i partie polityczne, wśród nich Partia Razem, ruch Kukiz’15, SLD czy OPZZ RIOR. Demonstracje odbyły się też w innych miastach, m.in. w Krakowie, Olsztynie, czy Nowym Sączu.

– Zgromadziliśmy się tu, by powiedzieć „nie” układom CETA i TTIP – mówiła otwierając demonstrację liderka Akcji-Demokracji Maria Świetlik. Towarzyszyły jej okrzyki tłumu: „hop, hop, hop – CETA stop”. Powiewały flagi Polski, Solidarności i innych organizacji.

REKLAMA
Wśród demonstrujących byli m.in. Paweł Kukiz, Adrian Zandberg czy Sławomir Izdebski. – CETA została „przemaglowana” i przyjęta przez PO i PiS – mówił na proteście Paweł Kukiz.

Z oświadczeniem wystąpiła też Partia Razem. – Rząd twierdzi, że trybunały arbitrażowe zawarte w TTIP i CETA opłacają się Polsce. To bezczelne „odwracanie kota ogonem”. Od rozstrzygania sporów są niezawisłe sądy, a nie podejrzane instytucje tworzone pod dyktando wielkiego biznesu – podkreślił Zandberg.

Przeciwko CETA wypowiedziało się także Polskie Stronnictwo Ludowe. – Na temat umowy CETA między UE a Kanadą musi się odbyć poważna debata; trzeba pokazać plusy i minusy i podjąć decyzję najpierw w Polsce – uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bogusław Kolmasiak z Akcji Demokracja – współorganizator wydarzenia – powiedział, że Akcja Demokracja zebrała 100 tysięcy podpisów pod petycją w obronie polskiego rolnictwa i handlu „Stop TTiP – Stop CETA”. W przyszłym tygodniu organizatorzy protestu mają przekazać parlamentowi i rządowi postulaty z podpisami obywateli.
Co to jest CETA?

W przyszłym tygodniu zgodę na tymczasowe stosowanie umowy mają dać państwa członkowskie, później ma to zrobić PE. Pełne wejście w życie porozumienia będzie wymagało ratyfikacji przez wszystkie państwa unijne.

CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Zakłada zniesienie ceł oraz liberalizację handlu. Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE, planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W sprawie umowy TTIP wciąż trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/warszawa-protest-przeciwnikow-ceta-i-ttip/xnpk9b

Podziel się!