Strażnicy Wiary Przyrodzonej – Stanisław Jakubowski (1885-1964)

Stanisław JAKUBOWSKI (1885-1964)

Stanisław Jakubowski przy pracy

Swarog i Swarożyc

[Zupełna cisza na temat Stanisława Jakubowskiego zadziwia – C. B. ]

Jakubowski Stanisław (1885–1964) – to polski malarz i grafik, profesor. Absolwent Szkoły Przemysłu Drzewnego w Stanisławowie (1903-1906), Odbył studia artystyczne w ASP w Krakowie (1907-1912) u T. Axentowicza, S. Dębickiego i L. Wyczółkowskiego; od 1914 poświęcił się grafice;

był autorem ok. tysiąca rycin (m.in. teki graficzne Bogowie Słowian, Prasłowiańskie Motywy Architektoniczne); wykonywał także ekslibrisy (charakterystyczny monogram artysty przypominający swastykę, oblicze Dadźboga na ekslibrisie własnym czy prasłowiańska strażnica na nagrodzonym na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów w Los Angeles znaku książkowym dla Przecława Smolika; eksperymentował z liternictwem).

Król Wężów

Grafik, malarz, pedagog, od 1958 docent ASP w Krakowie. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Krakowa, był członkiem wielu stowarzyszeń artystycznych, m.in. TPSP, Zw. Art. Plastyków, Tow. Art. Grafików. Wystawiał głównie grafikę. Znakomicie opanował technikę drzeworytu, z technik metalowych miedzioryt, akwafortę, akwatintę, mezzotintę, suchą igłę. Interesował się historią ornamentu ludowego, studiował Słowiańszczyznę, jego prace cechował nastrojowy romantyzm i upodobanie do dekoracyjnej stylizacji. Był autorem tek graficznych, exlibrisów, specjalizował się w grafice książkowej.

Radogoszcz

Jedna z jego prac ukazała się na okładce albumu polskiej grupy muzycznej Behemoth pt. Sventevith (Storming Near the Baltic) przedstawiająca świątynię Swaroga.

Twórczość

Prasłowiańskie motywy architektoniczne Wydawnictwo Orbis, Kraków – Dębniki 1923

Bogowie Słowian, Wydawnictwo „Powściągliwość i Praca”, Kraków 1933

Odnawianie zniszczonych druków, Wydawnictwo F. Pieczątkowski i Ska, Kraków – Warszawa 1947

Radogost

Więcej grafik Stanisława Jakubowskiego w Galerii – Czy słowiańscy bogowie Księgi Tura działają naprawdę: O Wierze Przyrody – Czy słowiańscy bogowie Księgi Tura działają naprawdę? – mniej znane wizerunki bogów

Snopy

Opis wydawnictwa:

Stanisław Jakubowski Prasłowiańskie motywa architektoniczne Wyd. Orbis kraków/Dębniki 1923
Unikatowa teka prezentująca architekturę prasłowian – łącznie 27 drzeworytów (na 20 kartach).

Autor: Stanisław Jakubowski (Malarz i grafik; odbył studia artystyczne w ASP w Krakowie (1907-1912) u T. Axentowicza, S. Dębickiego i L. Wyczółkowskiego; od 1914 poświęcił się grafice; był autorem ok. tysiąca rycin m.in. teki graficzne Bogowie Słowian, Prasłowiańskie Motywy Architektoniczne; wykonywał także ekslibrisy (charakterystyczny monogram artysty przypominający swastykę, oblicze Dadźboga na ekslibrisie własnym czy prasłowiańska strażnica na nagrodzonym na Międzynarodowej Wystawie Ekslibrisów w Los Angeles znaku książkowym dla Przecława Smolika)

Stan zachowania: dobry, zagięcia i przetarcia kartonowej oprawy, wewnątrz stan plansz prawie bardzo dobry, plansza 27 zagięty róg. Wymiary: 317 x 245 mm.

Górski potok

Podziel się!